Polisiyenin usta yazarı Celil Oker vefat etti

Türk edebiyatında polisiye dalında eserler yazan Celil Oker hayatını kaybetti. Celil Oker’in romanları Avrupa’da yayımlandı.

Polisiyenin usta yazarı Celil Oker vefat etti

Polisiyenin usta yazarı Celil Oker vefat etti. Türk polisiye edebiyatının ünlü ismi Celil Oker, 67 yaşında hayatını kaybetti. Celil Oker, eserleri ile Avrupa’da da dikkat çeken yazarlardandı. ‘Çıplak Ceset’, ‘Kramponlu Ceset’ gibi eserlerin sahibi polisiye yazarı Celil Oker, romanlarında “Dedektif Remzi Ünal” olmak üzere birçok karakteri edebiyata kazandırmıştı. 

Celil Oker, 1952 yılında Kayseri’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Celil Oker çevirmenlik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yaptı.

1983’te ise reklam yazarlığına başlayan Celil Oker, uzun yıllar süre bu sektörde yer aldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

1999 yılında ilk romanı ‘Çıplak Ceset’ yayımlandı. Aynı yıl Ekim ayında ‘Kramponlu Ceset’ okuyucuyla buluştu. Bu eseri ile Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman Birinciliği’ni kazandı. Her iki romanın kahramanı olan dedektif Remzi Ünal’ın hikâyesine değindiği beş roman daha yazdı.

Celil Oker, son Remzi Ünal macerasını 2010 yılında basılan ‘Yenik ve Yalnız’la okuyucuyla buluşturdu. Kitapları Almanya, Hollanda, Yunanistan ve İspanya’da yayımlandı. Celil Oker, 2004 yılında Pınar Kür, Faruk Ulay, Murathan Mungan ve Elif Şafak ile birlikte ‘Beşpeşe’ isimli bir roman yazdı.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.