Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 21 yaşında

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 8-11 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla “Çağdaş Fransız Sineması” ile “Fransız Sinemasının Büyük Ustaları”na odaklanırken “İlk Randevu” bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerle buluştu. 

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 21 yaşında

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 21 yaşında. TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali bu yıl 21’inci yaşında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni ile sinemaseverleri bir araya getirdi.

Festival 8-11 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali bu yıl Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla “Çağdaş Fransız Sineması” ile “Fransız Sinemasının Büyük Ustaları”na odaklanırken “İlk Randevu” bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerle buluştu. 

21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’, TÜRSAK tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirildi. Fransız Kültür Merkezi’ndeki düzenlenen ödül törenine TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar, TÜRSAK Vakfı Başkan Yardımcıları Cemal Okan ile Gökhan Mutluay, Yönetim Kurulu üyesi Demir Karahan, Genel Kurul Üyesi Elif Dağdeviren, oyuncu Yiğit Özşener oyuncu Tuğçe Zeynep Bayat ve ünlü modacı Bahar Korçan katıldı.

TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar konuşmasında şunları söyledi: “Ortak dünya, ortak değerler, ortak kültür imkanı giderek azalıyor ve maalesef ve çok acı ki insanlık karanlık bir yolda büyük bir savaşa doğru kahredici bir iletişimsizlik, yıkıcı bir anlayışsızlık ve ötekileştirme, gören bir körlük, duyan bir sağırlık, dokunan bir hissizlik içinde koşarak gidiyor. İşte bu atmosferde sanat, sanatçı ve sanat ürününün önemi yeniden ve daha büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Bu körlük, sağırlık ve iletişimsizliği paramparça etmek… İnsanlığa kaybetmek üzere olduğu hoşgörü ve hümanizmayı hissettirerek ötekileştirmenin, düşman yaratmanın imkan ve alanlarını daraltmak… Bunu ne ekonomi, ne siyaset, ne teknoloji ve bilim yapabilir. Bu büyük misyon ancak sanat ve sanatçıların muazzam imkan ve vizyonuyla ve o büyük kalpleriyle olur.”

Randevu İstanbul Uluslararasi Film Festivali 21’inci kez sinema severleri buluşturdu.

TÜRSAK ödülü Kariyo & Ababay Vakfı’na

Kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratanları onurlandırmak amacıyla verilen TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nü bu yıl “Kariyo & Ababay Vakfı”na değer görüldü. 

Ödülü Kariyo & Ababay Vakfı’nın kurucuları Dürin Ababay ve Sami Kariyo birlite aldı. Sami Kariyo yaptığı teşekkür konuşmasında şunları dile getirdi: “Herşeyden evvel çok teşekkür ederim. Bu ödülü hem vakfımız adına hem de Başka Sinema’nın emektarları adına alıyoruz. Başka Sinema gerçekten bu işe kendini vakfetti. Kendini sinemaya ve sanata vakfetmiş değerli insanları var. Hepimiz aynı yolun yolcusuyuz ve sanata, sinemaya gönülden destek veriyoruz.”

Fransız Kültür Ateşesi Christophe Pecot’ya gecede bir plaket verildi. Pecot teşekkür ederek şunları söyledi: “Kurulduğu günden beri TÜRSAK Vakfı sinema için elinden gelen her şeyi yaptı. Bir çok katkı sağladı. Başka kültürlerden filmler tanımamız için her sene bu organizasyonu yapması çok değerli. Bu festival çok keyifli ve çok güzel. Burada olmaktan çok memnunum. Herkese teşekkür ediyorum.”

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.