Refik Durbaş hayatını kaybetti

Zülfü Livaneli’nin bestelediği Çırak Aranıyor adlı şiirin şairi Refik Durbaş hayatını kaybetti. Şairin cenazesi yarın Erenköy Galip Paşa Camisi’nden kaldırılacak.

Refik Durbaş hayatını kaybetti

Şair Refik Durbaş hayatını kaybetti. Akciğer kanseri tedavisi gören ve diyaliz hastası da olan Refik Durbaş, zatürreden dolayı hastaneye kaldırıldı. Medeniyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Refik Durbaş (74), uygulanan tedavilere rağmen vefat etti.

Zülfü Livaneli’nin bestelediği “Çırak Aranıyor” adlı şiiri geniş kitleler tarafından sevildi, söylendi. “Elim sanata düşer usta” dizesiyle başlayan şiiri Zülfü Livaneli’nin sesinden etkileyici bir şarkı olarak uzun yıllar dillerden düşmedi. Şiirin tamamını yazının altında okuyacaksınız.

Refik Durbaş’ın cenaze namazı

Refik Durbaş’ın cenazesi yarın (2 Aralık 2018 Pazar) Erenköy Galip Paşa Camis’inde kılınacak öğle namazının ardından kaldırılacak. Şairin cenazesi Ümraniye Hekimbaşı mezarlığına defnedilecek.

Türk şiirinde “İkinci Yeni” olarak bilinen akımdan etkilenerek ilk şiirlerini yazmaya başladı. Ancak bu etkilenme çok uzun sürmedi. Toplumcu şiirler yazmaya başladı. Onun şiirleri çarşıları, işçi kızları, pazar yerlerini, çay evlerini ve oralardaki hayatı anlatıyordu. Günlük konuşma dili içine ustaca yerleştirdiği eski sözcüklerle ayrı bir tarzı vardı.

İlk şiiri gazetede yayımlandı

Erzurum’un Pasinler ilçesinde 10 Şubat 1944’de doğan şair Refik Durbaş, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki öğrenimini bitirmeden ayrıldı. 1965-1968 arasında değişik işlerde çalıştı. Ardından yolu gazetelere düştü. Yeni İstanbul ve Cumhuriyet gazetelerinde düzeltmen olarak çalıştı. Cumhuriyet gazetesinin 1983 yılında düzelti şefi oldu.

Refik Durbaş’ın ilk şiiri bir gazetede yayımlandı. Lise yıllarında ailesiyle İzmir’de yaşıyordu. İzmir’de Ege Ekspres gazetesine gönderdiği şiiri sanat sayfasında yayımlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, Papirüs gibi dergilerde şiirleri yayımlandı.

Arkadaşlarıyla birlikte “Evrim” adlı dergiyi çıkardı (1962-1964). Ardından 1967 yılında ise “Alan 67” dergisini yayınladı.

“Yeni A” dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Gazetelerde sanat sayfaları hazırladı.

Refik Durbaş’ın Çırak adlı şiiri 1978 yılında yayımlandı. Zülfü Livaneli tarafından bestelenen şiir dillerden düşmeyen bir şarkı olarak hafızalarda yer etti. İşte Çırak Aranıyor şiiri:

Çırak Aranıyor

Elim sanata düşer usta
Dilim küfre, yüreğim acıya
Ölüm hep bana
Bana mı düşer usta?
Sevda ne yana düşer usta
Hicran ne yana
Yalnızlık hep bana
Bana mı düşer usta?
Gurbet ne yana düşer usta
Sıla ne yana
Hasret hep bana
Bana mı düşer usta?

 

 

 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.