Sahte Adnan Menderes mektubu müzayedede

Adnan Menderes’in son mektubu olarak ortaya sürülen evrakın sahte olduğu, başkaları tarafından yazıldığı ortaya çıktı. Müzayedede satışa konulan mektup Adnan Menderes’in kaleminden çıkmamış.

Sahte Adnan Menderes mektubu müzayedede satılacak. 724kültürsanat’ın kıymetli okurları bugün Adnan Menderes’in mektubunun müzayede satışı ile ilgili ilginç bir gelişme yaşadık.

Siyasi tarihimizde bir döneme damga vuran Adnan Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı mektubun mezatta satılacağına dair haberi sizlerle paylaştık.

Biz de pek çok haber sitesindeki gibi mektubun Adnan Menderes’in kendisinin yazdığını belirterek, konuyu okurlarımıza aktardık.

Ancak kıymetli dostum, sitemizde ve Hürriyet’te kültür sanat yazılarını kaleme alan Sayım Çınar beni arayarak dikkat çeken bilgiyi paylaştı. Müzayedede satışa konulan mektup sahte!

Sayım Çınar “Müzayedeyi yapan kuruluşun sitesine bak, zaten orada da mektubun sahte olduğu anlatılıyor” dedi. Doğrusu müzayedeyi yapan siteye daha önce hiç bakmamıştım. Bizim sizlerle paylaştığımız haberi ajanslardan aldığımız için güvenerek yayına verdik.

Ancak ben de gördüm ki Adnen Menderes’in son mektubu müzayedede satılacak ifademiz doğru değil. Doğrusu ‘sahte Adnan Menderes mektubu’ olmalı.

Bu karmaşa ve hatalı bilgi için sizlerden özür diliyoruz. Sahte Adnan Menderes mektubu müzayedede 5 bin lira açılışla satışta şu anda. Online yapılan müzayedede mektuba ilgi bekleniyor. Yani Adnan Menderes’in olmasa bile tarihi değeri olan bu sahte mektubun alıcısı mutlaka çıkacak. Sahteliği bile alıcılar için muhakkak ki bir değer taşıyor.

Müzayedeyi yapan sitede ‘sahte Adnan Menderes mektubu‘ için şu açıklama yapılıyor:

“Adnan Menderes idama giderken kamuoyunda güçlü görünmesi için arkadaşı Sadık Batum ve birkaç siyasetçi tarafından yazılan ve kamuoyuna el altından Adnan Menderes’in mektubu olarak sunulan belgenin orijinali.”

Pelür kağıda mavi kalemle yazılan mektup Adnan Menderes’e ait değil. Yazanlar birkaç siyasetçi ve el altından Adnan Menderes’in mektubu olarak sunulmuş. Yani bu sahte mektup aslında ‘orijinal sahte Adnan Menderes mektubu’ olarak tanımlanmalı. 

Orijinal sahte Adnan Menderes mektubunda şu ifadeler yer alıyor: 

“Eylül 1961,

Size dargın değilim. Sizin ve diğer zavallıların iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim.

Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, ‘Adnan Menderes hürriyet uğruna ortaya koyduğu başını on yedi sene içinde almadığınız için sizlere müteşekkirdir.’

İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme bu kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz?

Şunu da söyleyiniz ki, milletçe bir gün mutlaka kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi, efendilerinizi yine ben 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimizden korkmamalıydınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü, ölünceye kadar sizleri takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen merhametim sizinledir. Millet sağ olsun. A. Menderes

(Başsavcı Altay Ömer Egesel vasiyeti bir subaydan alınmıştır.)”

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.