Sahte Sanılan Tabloya 1 Milyon Pound

Sahte sanılan tabloya 1 milyon pound değer biçildi. İngiltere’deki Derby Müzesi’nde sahte diyerek kenara atılarak depoya kaldırılan bir tablonun, 18’inci yüzyılın ünlü ressamlarından Joseph Wright’a ait olduğu ortaya çıktı. 

Uzmanlar tablonun değerinin 1 milyon pound olduğunu açıkladı. Coliseum by Moonlight adlı eser, ressam Joseph Wright’ın 1780’deki İtalya seyahati sırasında yapılmış. Müze yetkilileri, tablonun yanlış kategorize edildiğini ve bir restoratörün yanlış müdahelesi sonrası 1960’ların başlarında depoya atıldığını itiraf etti.

Müzenin sanat küratörlerinden Lucy Bamford, restoratörün tablonun orijinal olduğunu bilmeden esere müdahele ettiğini ve tablonun Wright’ın seleflerinden biri tarafından yanlış biçimde kategorize edildiğini belirtti. Bamford, kaynaklarda yaptıkları araştırmalar sonucunda Bamford, yapılan hatayı fark ettikleri zaman büyük bir şok yaşadıklarını anlattı. Wright’ın, İngiltere’nin en büyük ressamlarından biri olduğunu belirten Bamford, tablonun kızılötesi ışınlarla incelenerek, sonradan yapılan müdahalelerin tespit edileceğini ve çözücülerle restoratörün bilmeden yaptığı müdahalelerin giderileceğini açıkladı. Tablo, onarıldıktan sonra, yazın yapılacak Grand Tour kapsamındaki etkinliklerde ziyarete açılacak. 1734-1797 yılları arısında yaşayan ve Derby’li olan Joseph Wright, sanayi devriminin ruhunu tablolarına yansıtan öncü ressamlardandı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.