Sait Faik filmi Benden Hikayesi sinemada

Sait Faik’in hayatı canlandırma belgesel türünde sinema filmi olarak vizyona giriyor. “Benden Hikayesi” adlı film ünlü hikayecinin, yaşamını ve öykülerini beyaz perdeye taşıyor.

Sait Faik filmi Benden Hikayesi sinemada izleyiciyle buluşuyor. Türk edebiyatında hikaye denilince gelen ilk isimlerden olan Sait Faik’in hayatı sinemaya canlandırma belgesel film olarak geliyor.

Usta yazar Sait Faik’in yaşamı Benden Hikayesi adlı sinema filmi ile seyirciyle buluşuyor. Yazarın öyküleri üzerinden yaşamının anlatıldığı canlandırma belgesel “Benden Hikâyesi” 5 Nisan’da vizyona giriyor.

Filmin yönetmenliğini Onur Barış üstlendi.

Film adını Sait Faik Abasıyanık’ın ünlü “Son Kuşlar” öyküsünün son satırlarından alıyor. Usta yazarı genç oyuncu Mert Er canlandırdı. Sait Faik’i seslendiren ise Özgür Özdural oldu. 

Filmde yazarı hasta yatağında son görenlerden, yakın zamanda kaybettiğimiz fotoğrafçı Ara Güler’in anılarına da yer veriliyor. Benden Hikâyesi’nde Sait Faik’in “dünyanın kitaba para veren ilk bakkalı” dediği Burgazada’daki bakkalı Orhan Tuncer de hatıralarını paylaşıyor.

Benden Hikayesi filminin fragmanı izleyebilirsiniz.

Sait Faik portresi, yaşamının geçtiği Adapazarı, Bursa, İstanbul ve Burgazada’daki canlandırmalarla perdeye yansıyor.

“Benden Hikayesi”, Türk edebiyatının usta kalemi Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamı ve duygu dünyasını konu ediyor. Filmde, Adapazarı’nda doğan ve ömrünü bir adada geçiren Sait Faik’in hayat hikayesi, kendi ağzından anlatılıyor.

Sait Faik’in lise döneminde yazdığı “İpek Mendil” ile başlayan yazarlık serüvenine odaklanılan belgeselde, yazarın birçok öyküsüne de yer veriliyor. 

Filme adını veren satırlar

Benden Hikayesi filmine adını veren satırlar Sait Faik’in “Son Kuşlar” adlı hikayesine ait. Hikayenin son bölümünde Sait Faik şunları yazmıştı:

“Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi.”

Filmin yönetmeni Onur Barış ile yapılan röportajı izleyebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.