Sait Faik Hikaye Armağanı başvuruları başladı

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenecek olan Sait Faik Hikaye Armağanı için başvurular başladı. Başvurular elden ya da posta yoluyla yapılacak. 2016 yılında yayımlanan hikaye kitapları ile başvuru yapılabilecek.

Sait Faik Hikaye Armağanı başvuruları başladı. Geleneksel olarak düzenlenen Sait Faik Hikaye Armağanı için başvurular 8 Mart 2017 sona erecek. En önemli şart ise yarışmaya katılacak eserin 2016 yılında yayımlanmış olması. 

Türk hikayeciliğinin mihent taşlarından Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ödül için başvurular posta yoluyla ya da elden teslim etmek suretiyle yapılıyor. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 63. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı’na başvurular başladı. Yarışmaya katılacak yazarlar, başvuru yapacakları hikaye kitabından on (10) nüshayı gönderecekler. 

Yanışmaya katılacak olan yazarlar eserlerini 8 Mart 2017 Çarşamba günü Saat 17:00’ye kadar Darüşşafaka Cemiyeti İletişim Birimi, Darüşşafaka Caddesi No: 14 34457 Maslak, Sarıyer İstanbul adresine elden ya da posta yoluyla ulaştırmalılar. 

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, yarışmaya katılacak hikaye kitaplarının 2016 yılında yayımlanmış olması, daha önce herhangi bir ödül almamış olması gerektiği ve daha önce aynı armağanı kazanmış yazarların yarışmaya katılamayacağı vurgulandı.

SONUÇLAR MAYIS AYINDA 

Seçiciler Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından, sonuçların bu yıl Mayıs ayı içinde açıklanacağı ifade edildi.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanacak Seçiciler Kurulu, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy ve Metin Celal’den oluşuyor.

Bugüne kadar Haldun Taner, Orhan Kemal, Necati Cumalı, Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Selim İleri, Oya Baydar, Bilge Karasu, Yekta Kopan, Mehmet Zaman Saçlıoğlu gibi yazarların kazandığı Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı, geçen yıl “Güneş Sepeti” adlı öykü kitabıyla Muzaffer Kale’ye verilmişti.

1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikaye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikaye kitabını seçerek “Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı”nı veriyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.