Şener Şen tiyatro sahnesine geri dönüyor

11.10.2018
A+
A-

Zengin Mutfağı adlı oyunla Şener Şen tiyatroya geri dönüyor. Şener Şen, 14 yıl aradan sonra tiyatroda seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Şener Şen tiyatro sahnesine geri dönüyor. Şener Şen 14 yıl aradan sonra yeniden tiyatro sahnesinde izleyicilerle buluşacak. Şener Şen, daha önce sinemaya da aktarılan Zengin Mutfağı adlı oyunda oynayacak. 

Vasıf Öngeren’in yazdığı Zengin Mutfağı, ilk kez 1978 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynanmıştı. Şener Şen, o yıllarda yine tiyatro sahnesinde Zengin Mutfağı’nda rol almıştı. Mutfaktaki aşçı Lütfü Usta karakterine can veren Şener Şen, daha sonra sinema için çekilen filmde de aynı rolü üstlenmişti. 

Sinemaya uyarlanmıştı

Başar Sabuncu’nun yönetmenliğini yaptığı Zengin Mutfağı filminde de Lütfü Usta rolünü oynayan Şener Şen, şimdi tiyatro sahnesine aynı oyunla geri dönüyor. Başar Sabuncu’nun sinemaya uyarladığı Zengin Mutfağı, bir stüdyoda çekilmişti. Dış çekim yapılmaksızın, 5 kişiden oluşan oyuncu kadrosu ile sinemaya aktarılan Zengin Mutafağı, dram, komedi ve politik içeriğiyle izleyici tarafından sevilmişti. 

Şener Şen tiyatro sahnesine 14 yıl aradan sonra Zengin Mutfağı ile dönüyor. Lütfü Usta karakteri ile seyirciyle buluşmaya hazırlanan Şener Şen, sahnede genç isimlerle yan yana olacak. Kutay Sandıkçı, Gizem Ergün, Onay Kaya ve Uğur Arda Başkan gibi genç oyuncular Şener Şen ile aynı sahneyi paylaşacaklar. 

Usta oyuncu Şener Şen, 14 yıl aradan sonra tiyatro sahnesine dönüyor. Şener Şen, bu sezon klasik eser Zengin Mutfağı’nda yer alacak. 

Zengin Mutfağı, Türk tiyatrosunun ölümsüz klasikleri arasında yer alıyor. Vasıf Öngören’in yazdığı bu hiciv dolu, eğlenceli oyunda 40 yıl önce aşçı Lütfü Usta ile seyirci karşısına çıkan Şen, yine aynı karaktere hayat vererek başrolü üstlenecek. Oyun, DasDas Sahne’de seyircilerle buluşacak. 

Zengin Mutfağı oyunun konusu

1945’li yıllardan kalan bir konakta 1970’li yılları anlatan bir oyun. Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması ve etkileri aktarılıyor. 

Yıl 1970, tarih 16 Haziran. Sıkıyönetim ilan edilir. Eski pehlivan Lütfü Usta, konağın aşçısıdır. Ekonomik ve siyasal sıkıntılar içindeki Türkiye’de, ‘anarşi kol gezmektedir’. Lütfü Usta, sıkıyönetim ilanı ile ortalığın sükunete kavuşacağını düşünür. Ancak gelecek günler hiç de öyle olmaz. Lütfü Usta, artık sadece patronuna ve ailesine değil, Almanya’dan getirilen kurt köpeklerine de yemek pişirmeye başlar. Bu da onu rahatsız eder. 

Gençlik yıllarındaki pehlivanlığı ile övünen Lütfü Usta (Şener Şen), zengin işadamı Kerim Bey’in evinde aşçıdır. Bir sabah kalktığında evde kimsenin olmadığını farkeder. Yanında çalışan kızın, o gün nişanı vardır. Ama sözlüsü Selim de ortalıkta görünmez. O sırada gelen şoför Seyfi’nin ağabeyinden, işçilerin grev ve yürüyüş yaptığını, patronun – ne olur ne olmaz- diye Avrupa’ya gittiğini öğrenir. Selim’le genç kız nişanlanır. Ortam sakinleşir, Kerim Bey döner. Lütfü Usta, gelirken getirdiği eğitimli kurt köpeğine özel yemek pişirdiği için sinirlenir.

İşsiz nişanlı Selim, evlenebilmek için ihtiyacı olan parayı bulma amacıyla kargaşa çıkaranları ihbar eder. Bunlardan biri Selim’i tanır. Öldürülmekten korkan Selim, Lütfü Usta’ya sığınır. Lütfü Usta’nın konuştuğu Kerim Bey, bu “muhbir vatandaş” genci özel bir kampa yollar.

Selim döndüğünde değişmiş, havalı ve agresif biri olup çıkmıştır. Saldırgan ve huysuz kurt köpeğini ise Lürfü Usta zehirler. Bunu ancak anarşistlerin (?) yapacağını düşünen Selim araştırma yapar, nişanlısından şüphelenir. Kerim Bey iki köpek daha getirir. Genç kız ise Seyfi’den şüphelenildiğini sanır, ancak kendisi olduğunu anlar ve Selim’den ayrılır. Ahmet ve Seyfi gösteri yürüyüşlerine katılır. 

Lütfü Usta birgün gazetede Selim’le eski nişanlısının kavga ederken resmini görür. Eski pehlivanlığı depreşir. Bir kız kadar yürekli olmadığını düşünür. Köşkten ayrılsın mı, yoksa kalsın mı? Bu ikilemde öylece kalakalır.

Editör: Pelin Çite
 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.