Sinemanın lolitası hayatını kaybetti

04.01.2020
A+
A-

Sinemanın lolitası, Sue Lyon 73 yaşında hayatını kaybetti. Sue Lyon, Lolita filmi ile ünlenmişti. Hayatı boyunca dört evlilik yapan Sue Lyon, Lolita filminde rol aldığında 14 yaşındaydı.

Sinemanın lolitası hayatını kaybetti. Hollywood sinemasına adını altın harflerle yazdıran Sue Lyon, 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sue Lyon, sinemada adını Vladimir Nabokov’un aynı adlı romanından uyarlanan Lolita filmiyle duyurdu. Film ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından çekildi. 1959 yılında çocuk oyuncu olarak adım attığı sinemada Lolita filmiyle Altın Küre’nin sahibi oldu. Filmde rol aldığında Sue Lyon, 14 yaşındaydı. 

Sue Lyon, 26 Aralık 2019’da 73 yaşında hayata veda etti. Sue Lyon’un bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

1959 yılında çocuk oyuncu olarak başladığı kariyerini 1980 yılına dek sürdüren oyuncu, büyük çıkışı 1962 tarihli Lolita adlı filmle yaptı. Lyon, bu filmde canlandırdığı Dolores Haze karakteriyle adını dünyaya duyurdu. Sue Lyon, Lolita filmi için 800 genç oyuncu arasından seçildi. Ayrıca Lyon, Lolita filmi ile Altın Küre’nin de sahibi oldu.

Sue Lyon, John Ford’un 7 Women ve John Huston’ın The Night of the Iguana filmlerinde de rol aldı.

1980’de Alligator filmiyle sinema kariyerini sona erdirdi.

Dört evlilik yaptı. Hampton Fancher, Roland Harrison, Cotton Adamson ve Edward Weathers ile evlendi.

Ünlü oyuncunun düğünlerinde bir cinayet işlediği ortaya çıkan Adamson ile evliliği, kariyerine gölge düşürdüğü iddiaları ise uzun süre konuşuldu. 

ETİKETLER: ,
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.