SİYAD ödüllerine Kış Uykusu damgası

SİYAD ödülleri sahiplerini bulurken, ödüllere Kış Uykusu damgasını vurdu. Türkiye’nin en uzun soluklu sinema ödüllerinden SİYAD Ödülleri 47. kez sahiplerini buldu. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin ilk on sırası da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen törende açıklandı.

Bu yıl ödül törenine Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ filmi damga vurdu. Altın Palmiyeli yapım En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil altı dalda ödül kazandı.

‘Kış Uykusu’ oyuncu dallarında da sinema yazarlarının tercih ettiği yapım oldu. Filmin oyuncularından Melisa Sözen, En İyi Kadın Oyuncu; Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu; Ayberk Pekcan ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Filmin bir diğer ödülü ise Gökhan Tiryaki’nin elde ettiği En İyi Görüntü Yönetimi oldu.

Deniz Akçay Katıksız, ‘Köksüz’ ile Mahmut Tali Öngören En iyi Senaryo Ödülü’nü elde ederken; bu filmin oyuncusu Lale Başar, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçildi.

Unutursam Fısılda filmi, Kenan Doğulu ile En İyi Müzik, Soydan Kuş ile En İyi Sanat Yönetimi ödüllerine uzanırken, kurgu ödülü Sivas filmine gitti.

Gecede Nebahat Çehre, Yavuz Turgul, Atilla Özdemiroğlu, Genco Erkal’a onur ve İrfan Demirkol’a da özel emek ödülü de takdim edildi.

YÜZYILIN EN İYİ FİLMİ ‘UMUT’

Sinema Yazarları Derneği, Türkiye Sineması’nın 100. Yılı kutlamaları vesilesiyle bu yıl özel bir seçim daha gerçekleştirdi. SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin zirvesinde bulunun on film de törende ilan edildi. Sinema Yazarlarının seçimiyle ‘Umut’ birinci sıraya yerleşti. ‘Umut’u sırasıyla şu filmler takip etti:

Yol, Sevmek Zamanı, Anayurt Oteli, Vesikalı Yârim, Muhsin Bey, Sürü, Selvi Boylum Al Yazmalım, Masumiyet, Bir Zamanlar Anadolu’da.

47. SİYAD ÖDÜLLERİ

En iyi film Kış Uykusu – Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films

En iyi yönetim Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu Mahmut Tali Öngören

En iyi senaryo Deniz Akçay – Köksüz

En iyi kadın oyuncu performansı Melisa Sözen – Kış Uykusu

En iyi erkek oyuncu performansı Haluk Bilginer – Kış Uykusu

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı Lale Başar – Köksüz

En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı Ayberk Pekcan – Kış Uykusu

En iyi müzik Kenan Doğulu – Unutursam Fısılda

En iyi görüntü yönetimi Gökhan Tiryaki – Kış Uykusu

En iyi kurgu Yorgos Mavropsaridis – Sivas

En iyi sanat yönetimi Soydan Kuş – Unutursam Fısılda

En iyi belgesel film adayları Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam

En iyi kısa film adayları Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.