Solgun Karanfil çok satanlar listesinde

Sinan Akyüz’ün son romanı çok satanlar listesinde hızla yükseliyor. Okurlar Solgun Karanfil adlı romana yoğun ilgi gösterirken, Sinan Akyüz imzalı kitaplarını internet üzerinden okurlara ulaştırıyor.

Sinan Akyüz’ün son romanı Solgun Karanfil çok satanlar listesinde hızla yükseliyor. Raflara çıkar çıkmaz okurun yoğun ilgisiyle karşılaşan Solgun Karanfil, D&R mağazalarında çok satanlar arasında ilk 10’da yerini aldı. 

Sinan Akyüz’ün sıkı okurları kitap çıkar çıkmaz, sosyal medyadan da paylaşımlar yaptılar. Akyüz’ün son romanı savaş ve aşka dair umut dolu bir konuyu işliyor. Zaman olarak İkinci Dünya Savaşı dönemi ele alınıyor. 

İkinci Dünya Savaşı, acının coğrafyasını her ne kadar genişletmişse de Balkanlar çok kimlikli ve dinli yapısıyla acının hikayelerinin daha yoğun yaşandığı bir alan olarak dikkat çekiyor. Savaşın yayıldığı coğrafya ne kadar büyükse, şüphesiz direnişin coğrafyası da o kadar geniştir. İkinci Dünya Savaşı’nın insanlığa bıraktığı, acı ve direniş mirası o kadar yoğun ki, bugünü anlamak için hala o zamana dönüp bakıyoruz. 
 
Sinan Akyüz, son romanı Solgun Karanfil’de, dünyayı kasıp kavuran savaşın ve onun en gerici gücü Alman faşizminin yansımalarını anlatıyor. Dönemin siyasal olaylarını, Yugoslavya’nın çok kimlikli yapısını da dahil ederek aktarıyor. Sadece savaşın ve işgalin anlatıldığı bir roman değil; aynı zamanda bu ortamın içinde filizlenmiş bir aşkın romanı var elimizde. Çok dilli, çok kültürlü bu topraklar işgalci devletler için yaptıkları toprak paylaşımını  kolaylaştıracak ve onları zenginleştirebilecek bir alandır. Akyüz, romanda yarattığı atmosferle önemli bir şeyi ifade ediyor aslında. Bu coğrafyanın yapısı “komünistlerin” başarısına çok da yakın değildir. Ancak, ülke işgali ve yurtsever güçlerin buna karşı durma isteği bu fikrin etkin olmasını sağlamıştır.
 
Fikret de bu coğrafyada, doktorluk yapmayı bekleyen, öğretmen olan sevdiği  Afredita’yla   mutlu bir ömrün  hayalini  kuran gençlerden yalnızca  birisidir. Bir yol eşiğindedir, karar vermesi gerekmektedir. 
 
 Zorlu bir iç muhasebeden sonra kendini Bajgor dağlarında bulur. Hayallerine  doğru  uzanan yolculukta kendi ülkesinde bir gün özgürce sevebilme  ihtimalini  seçmiştir. İnsanlar ruhlarının derinliklerindekini ifade  edebildikleri ölçüde özgürdüler, işgal altındaki ülkesi onun ve birçok yoldaşının ruhlarındaki tutsaklığı bir gün geri dönmek hayaliyle,  geride bıraktıkları yerler  olmuştu artık. Esaret altında ne kadar sevebilir ki  insan, özgürlüğü  olmayanın sevdiği  olabilir mi! İşte Fikret, bu ihtimalin bile güzelliğini düşünerek bir yola çıkmıştır. Ve tabii ki, bir sevgilisi Afredita’ya, “Sana özgürlüğü getirdim” diyebilme düşünün peşindedir.  Solgun Karanfil, Akyüz’ün lirik ve destansı anlatımının süzgecinden geçmiş, başarılı bir aşk ve savaş romanı. 

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.