Tomris filminin fragmanı yayınlandı

24.01.2020
A+
A-

Kazakistan yapımı Tomris filminin fragmanı yayınlandı. Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı olan Tomris Hatun’un meceralı hayatı beyazperdeye geliyor.

Tomris filminin fragmanı yayınlandı. Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatı sinemada. Kazakistan yapımı Tomris filmi 10 Nisan’da ülkemizde vizyona girecek.

“Siyah Beyaz Film” şirketi tarafından hakları satın alınan, Kazak yönetmen Akan Satayev’in yönettiği filmden ilk fragman, Türkçe altyazılı olarak yayınlandı.

Saka Türkleri’nin başına geçerek Pers İmparatorluğu’nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını ve zaferlerini anlatan Tomris filmi, nisan ayında izleyiciyle buluşacak.

Filmi Akan Satayev yönetti. Kazakistan’da vizyona girdiğinde büyük yankı uyandıran film, yüzbinlerce sinemaseveri salonlara çekti. Önemli bir başarıya da imza atan Tomris filmi, Golden Globes Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde bu yıl yarışma listesine girdi.

Tomris filminin konusu 

M.Ö 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.