Tomris Uyar Öykü Yarışması ödülleri törenle sahiplerine verildi

06.07.2022
A+
A-

1. Tomris Uyar Öykü Yarışması kazananları için özel bir ödül gecesi düzenlendi. Kazananlar gecede açıklandı.

Tomris Uyar Öykü Yarışması ödülleri törenle sahiplerine verildi.  Edebiyat dünyamızda derin izler bırakan isimlerden Tomris Uyar anısına düzenlenen öykü yatırmasının kazananları için özel bir gece düzenlendi.

Yeni İnsan Yayınevi ile Yazı-Yorum Edebiyat Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği, sadece öykülerin kabul edildiği yarışmaya 624 eser başvurdu. Ön jürinin elemesinden geçen eserler arasında 22’si finala kaldı.

Jüride Zeynep Eşin, Berna Durmaz, Feryal Tilmaç, Mehmet Fırat Pürselim ve Fuat Sevimay yer aldı. Ön jüride ise İlknur Demir ve Aslı Esma Karaca emek verdi.

Finale kalan 22 öykücü, 26 Haziran Pazar günü Kadıköy’deki Barış Manço Kültür Merkezi’nin ana salonunu büyük bir heyecanla doldurdu. Sunuculuğunu yazar İsmail Biçer’in yaptığı ödül gecesinde açılış konuşmasını; Tomris Uyar’ın edebiyattaki yolculuğunu özetleyen ve öven, ona selam ve saygılarını sunan Fuat Sevimay yaptı.

Ardından sahne alan Didem Tarlalı ile Özge Koç, müzik eşliğinde Tomris Uyar’ın hikâyelerinden küçük bir bölümü sahneleyip performanslarına “Kurtlarla Koşan Kadınlar”dan bir hikâye ve masallarla devam ettiler.

Sıra ödüllerin dağıtılmasına geldiğinde bütün finalistler sahneye davet edildi. Jüri, ilk dörde giren yarışmacılara ödüllerini dağıtırken heyecan inanılmaz bir boyuta ulaşmıştı.

Yarışmanın birincisi Alkım Doğan

Yarışmanın birinciliğini “Yaşasın Bugün Cuma” isimli öyküsü ile Alkım Doğan, ikinciliği “Kuşların Çağrısı” isimli öyküsü ile Gizem Engüzel Keten, üçüncülüğü “Arada Kalmış” isimli öyküsü ile Esra Kahya ve dördüncülüğü “Duran Trenler ve Giden Evler” isimli öyküsü ile Fulya Taşçeviren kazandı. Jürinin ödülleri dağıtması sonrasında sahneye çağrılan Yeni İnsan Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aytaç Timur, finale kalan bütün yarışmacıların öykülerinin birbirinden değerli olduğunu söyledi ve hepsini bir kitapta toplamak istediğini müjdeledi.

Yarışmanın sonunda kapanış konuşmasının yapmak üzere Tomris Uyar’ın oğlu Turgut Uyar sahneye davet edildi. Duygulu ve vefa dolu bir konuşma yapan Turgut Uyar, yarışmacıları tebrik edip Yeni İnsan Yayınevi ve Yazı-Yorum Edebiyat Dergisi’ne teşekkürlerini iletti.

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.