Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 12 arttı

Yapılan 11 yıllık araştırma sonucunda Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 12 arttı. Türkiye’de en çok tarih kitaplarının okunduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 12 arttı

Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 12 arttı. Konda’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kitap okuma oranı 2008’den 2019’a kadar yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükseldi. Onbir yılda yüzde 12’lik artışı yorumlayan Konda Genel Müdürü Bekir Ağardır “Arzuladığımız hızda olmayabilir ama elimizdeki 11 yıllık bütün sayılarda her şey iyiye doğru gidiyor. Yavaş da olsa, hızlı da olsa. ” dedi. 

Avrupa ülkelerindeki gençlerle Türkiye’nin gençleri karşılaştırıldığında da dikkat çekici bir sonuç ortaya çıktı. Avrupalı gençlerde sosyal medyanın etkisi nedeniyle kitap okuma oranı azalırken, bizde ise sosyal medya ile kitap okuma birlikte artış gösteriyor. 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri arasında yer alan “Aslında Okuyoruz: Türkiye’nin Güncel Okuma Kültürü Araştırması” başlıklı panel düzenlendi.

Türkiye Yayıncılar Birliği ve Okuyay Platformu tarafından gerçekleştirilen etkinlik, Konda analisti Aydın Erdem’in araştırmaya ilişkin sunumuyla başladı.

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, paneldeki konuşmasında 2008’de yaptıkları araştırmada Türkiye’de kitap okuma oranının yüzde 30 olduğunu hatırlattı. Ağırdır, bu rakamın 2019’da 42’ye yükseldiğini açıkladı. Bekir Ağırdır, sonuçların kendisini umutlandırdığını belirterek “Ben kendi hesabıma hayattan ve ülkeden umutluyum. Kendi gözlemlerimize takılı kaldığımız için çoğu zaman bütünü gözümüzden kaçırıyoruz. Arzuladığımız hızda olmayabilir ama elimizdeki 11 yıllık bütün sayılarda her şey iyiye doğru gidiyor. Yavaş da olsa, hızlı da olsa. Burada da aynı şeyi görüyoruz 30’dan 42’ye artmış.” dedi. 

Gençlere yönelik olumsuz bir ön yargının bulunduğunu ve bunun yanlış olduğunu anlatan Ağırdır, “30 yaş altı 19 milyon gencin en az yarısından fazlası, efsanelerdeki gibi beceriksiz çocuklar değil, dünyaya açık, hayata açık ve başarmak için yırtınan çocuklar.” dedi.

Bekir Ağırdır, araştırmaya göre en çok okunan kitap türünün tarih kitapları olduğunu söyledi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.