Türkan Şoray Yaşar Kemal’in köyüne gidecek

18.01.2017
A+
A-

Hemite Köyü sinemamızın ‘Sultanı’ Türkan Şoray’ı ağırlayacak. Nisan ayında düzenlenecek Yaşar Kemal Buluşmaları etkinliği için Hemite’ye gidecek olan Türkan Şoray çocuklarla uçurtma uçuracak.

Türkan Şoray Yaşar Kemal’in köyüne gidecek

Sinemamızın ‘Sultanı’ Türkan Şoray Yaşar Kemal’in köyüne gidecek. Yaşar Kemal’in doğduğu Hemite köyünde keyifli bir buluşma düzenlenecek. Yaşar Kemal’i anmak için düzenlenecek bu buluşmalarda çocuklar ön planda olacak. Türkan Şoray’ın da katılacağı bu etkinlikte uçurtmalar uçurulacak, filmler seyredilecek.

Bu yıl Yaşar Kemal Buluşmaları adı altında bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Merhum yazarımız için düzenlenecek etkinliklerle ilgili yakın dostu Arif Keskiner bazı bilgiler paylaştı.

20-21-22 Nisan 2017 tarihlerinde Osmaniye’de “Yaşar Kemal Buluşmaları” başlığı altında etkinlikler gerçekleştirilecek. Büyük ustanın çeşitli yönleri bu etkinliklerdeki panellerde söyleşilerde ele alınacak. Etkinlikler Korkut Ata Üniversitesi, Osmaniye Valiliği, Osmaniye Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı, Yaşar Kemal Platformu, Osmaniye Barosu ve başka sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştirilecek.

ÇOCUK RESİMLERİ YARIŞMASI

Osmaniye’deki etkinliklerin ardından 23 Nisan 2017’de yani Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününde keyifli bir buluşma gerçekleştirilecek. Bu buluşmada elbette çocuklar ön planda olacak. Etkinlikler çerçevesinde ilk ve ortaokullar arası bir resim yarışması düzenlenecek. 50 resim ilkokuldan, 50 resim ortaöğretimden seçilecek. Bu resimler arasında ilk 12’şer resimden, 2018 yılı için takvim yapılacak. Ödül kazananlara ayrıca Yaşar Kemal kitapları armağan edilecek.

UÇURTAMALAR YAŞAR KEMAL İÇİN UÇACAK

Etkinlik kapsamında Yaşar Kemal’in köyü Hemite’de de ‘Uçurtma Şenliği’ düzenlenecek. Uçurtmalar Yaşar Kemal için gökyüzüne salınacak. Yaşar Kemal’in çocuklara olan ilgisi, onlarla olan diyalogları meşhurdur. Büyük ustanın ölümünün ardından bu bağ ve iletişim kopmasın diye, çocuklarla keyifli bir buluşma yaşanacak.

HEMİTE KÖYÜNDE YAŞAR KEMAL SERGİSİ

Büyük ustanın doğduğu köy Hemite’de Yaşar Kemal fotoğraf sergisi açılacak. Etkinlik kapsamında yazarın romanından sinemaya uyarlanan ‘Yılanı Öldürseler’ filmi gösterilecek. Gösterime Türkan Şoray ve Ahmet Mekin de katılacak. Sinemamızın ‘Sultanı’ Türkan Şoray Yaşar Kemal’in köyüne gidecek ve çocuklarla buluşacak.

Korkut Ata Üniversitesi’nde ayrıca iki de sempozyum düzenlenecek. Birincisinin başlığı ‘Yaşar Kemal Romanında Çocuk’. Bu ilk sempozyumu Yalvaç Ural yönetecek. İkinci konu ise ‘Yaşar Kemal Merkezi’nin oluşumu konusunda yapılacaklar’ başlığını taşıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.