Ulusal Tiyatro Oyun Ödülleri sahiplerini buldu

Tiyatro alanında yeni eserlerin yaratılmasını teşvik edip, yerli tiyatro eseri repertuvarının zenginleşmesini amaçlayan Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması ödülleri sahiplerine verildi.

Ulusal Tiyatro Oyun Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl ikincisi düzenlenen ödüller için özel bir gece düzenlendi. Tiyatro alanında yeni eserlerin yaratılmasını teşvik edip, yerli tiyatro eseri repertuvarının zenginleşmesini amaçlayan Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması ödülleri sahiplerine verildi.

Ödüller, Kadıköy Belediyesi tarafından düzenliyor. Bu yılki tören Moda Sahnesi’nde yapıldı. 

Ulusal Tiyatro Oyun Ödülleri’nde “İnsan Hüznü” adlı oyunuyla Mehmet Selçuk Bilge birincilik ödülünü kazandı. 

“Huzur Apartmanı” adlı oyunuyla Aslı Ayhan ikincilik ödülünü alırken, “Babaannemin İlk Twit’i” adlı eseriyle Nedim Saban ve “Benim Annem Cumartesi” adlı oyunuyla Cihan Çakan üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Birincilik ödülünü tiyatro sanatçısı Zihni Göktay takdim etti. Göktay “Tiyatro eseri yazmak büyük bir şövalyelik ülkemizde, çünkü herkes dizi senaryosu yazıyor. Milliyetçilik sokağa çıkıp bağırmakla olmaz. Öncelikle kendi yazarlarımızı koruyacağız.” dedi.

Ödül törenine aralarında tiyatro sanatçıları Zihni Göktay, Tamer Levent, Metin Zakoğlu, Timur Acar, Nedim Saban, Kadıköy Tiyatrolar Platformu(KTP) oyuncular ile Haldun Taner’in eşi Demet Taner’in de bulunduğu davetliler katıldı. 

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, törende bir konuşma yaptı: “Bütün yaşadığımız sıkıntılı dönemlerin aşılmasını sağlayacak şey tiyatrodur. Sanatın hayatın her alanında yarattığı büyük enerji yönetimlere de yansıyor. İnsanların gelecekle ilgili bakışlarını değiştiriyor. Bireysel amaçlarla toplumsal amaçları birleştiriyor. İnsanların daha mutlu, daha huzurlu, daha iyi olmalarını sağlıyor”

Yarışmanın seçici kurulunda Orhan Alkaya, Cevat Çapan, Bilgesu Erenus, Yücel Erten, Beliz Güçbilmez, Dikmen Gürün ve Nesrin Kazankaya görev aldı. Ön seçici kurulunda ise Levent Aras, Günay Ertekin ve Sinem Özlek yer aldı. Gerçekleştirilen kurul toplantıları ve müzakereler sonucunda dört oyuna ödül verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.