Usta oyuncu Atilla Pekdemir vefat etti

Yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri tedavisi gören usta oyuncu Atilla Pekdemir, hayatını kaybetti. İzmir’de yaşayan Pekdemir koronavirüse yakalanmış ve yakın bir zaman önce tedavisi tamamlanmıştı.

Usta oyuncu Atilla Pekdemir vefat etti. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Atilla Pekdemir, yakalandığı koronavirüs hastalığını da yeni atlatmıştı. 

Tiyatro, sinema ve dizilerin usta oyuncusu Atilla Pekdemir, İzmir’de tedavi görüyordu. Koronavirüs tedavisi yeni tamamlanan Pekdemir’den acı haber geldi.

Bir süredir akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören ve korona virüsü yeni atlatan Atilla Pekdemir, hayatını kaybetti. Sinema ve dizi projelerinin yanı sıra tiyatro oyunculuğu da yapan Atilla Pekdemir, en son “Emanet” dizisinde rol almıştı. İşte Atilla Pekdemir’in oynadığı diziler ve hayatı…

Atilla Pekdemir’in hayatı ve biyografisi vefat haberinin ardından gündeme geldi. 2 yıldır akciğer kanseri ile mücadele eden Atilla Pekdemir kısa bir süre önce de koronavirüsü atlatmıştı.

Hocası Yıldız Kenter’in tiyatrosunda (Kent Oyuncuları) yine bir Brecht oyunu Üç Kuruşluk Opera ile profesyonel Tiyatro hayatına başlayan usta isim çok sayıda sinema filmine adını yazdırdı. 

 

Atilla Pekdemir kimdir 

10 Şubat 1943’te Giresun’da dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra 1959-1960 yılları döneminde Ankara Hukuk Fakültesine girdi. 1963 yılında konservatuar tiyatro bölümünü kazanınca hukuk eğitimine ara vererek konservatuara devam etti. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

1963 yılında konservatuarın ilk yılında beş arkadaşı ile birlikte GRUP-6 Tiyatrosunu kurdu ve Türkiye’de ilk Brecht (Karan Ana’nın Silahları) oyununu sergiledi.

Gençlik tiyatrosu ile Almanya-Erlangen Milletler arası tiyatro festivalinde (Keşanlı Ali Destanı’nda) Ali rolünü oynadı. Sonra Minur Özkul Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Üç Maymun Kabare, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Ali Poyrazoğlu, Deve Kuşu Kabare, Levent Kırca, Sadri Alışık Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.