Ustalara SİYAD Onur Ödülleri

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 11 Mart’ta CRR’de yapılacak Türkiye Sineması Ödülleri gecesinde usta yönetmen Yavuz Turgul, oyuncu Genco Erkal ile Nebahat Çehre ve müzisyen Atilla Özdemiroğlu’na onur ödülü verilmesini kararlaştırdı. Festival yöneticisi ve sinemacı İrfan Demirkol ise emek ödülü alacak.

Bu sene 11 Mart Pazartesi günü 47’inci kez gerçekleşecek Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Türkiye Sineması ödül töreninde sunulacak onur ve emek ödülleri sahipleri belirlendi. 2014 SİYAD Ödülleri’nde yönetmen, senarist Yavuz Turgul, oyuncu Genco Erkal, Nebahat Çehre ve müzisyen Atilla Özdemiroğlu bu yılın onur ödülü alacak isimleri olurken; festival yöneticisi ve sinemacı İrfan Demirkol emek ödülü alacak.

Yavuz TurgulTürkiye sinemasının usta yönetmenleri arasında yer alan Fahriye Abla, Muhsin Bey, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Eşkıya, Gönül Yarası ve Av Mevsimi isimli unutulmaz filmlere imza atan Yavuz Turgul, aynı zamanda Tosun Paşa, Sultan, Çiçek Abbas, Şekerpare, Kabadayı’nın da aralarında bulunduğu bir çok filmin senaryosunu kaleme aldı.

Uzun oyunculuk kariyerine rağmen sinemada çok sık göremediğimiz Genco Erkal’ın At, Faize Hücum, Hakkari’de Bir Mevsim, Pazar – Bir Ticaret Masalı ve Prensesin Uykusu’ndaki
performansları Türkiye sinemasında oyunculuğun kilometre taşları olarak kabul ediliyor.

Nebahat ÇehreEtkili oyunculuğunu ‘Muhteşem Yüzyıl’ gibi günümüzün başarılı televizyon dizilerine de taşıyan Nebahat Çehre, uzun yıllar zirvede kalmayı başaran ender oyunculardan. Çehre, Acı Hayat, Seyit Han, Çirkin Kral Affetmez’in de aralarında bulunduğu onlarca filmde rol aldı.

Atilla ÖzdemiroğluArkadaş, Endişe, Fahriye Abla, Züğürt Ağa, Teyzem, Muhsin Bey, Akrebin Yolculuğu, Ağır Roman, Eğreti Gelin, Vavien ve daha onlarca filme yaptığı müzikleriyle anlam katan Atilla Özdemiroğlu bu yılın onur ödülü ile değerlendirilen bir diğer ismi.

SİYAD, 47. ödül töreninde takdim edeceği emek ödülünün sahibini de belirledi. Sinema işletmeciliğinde 35 yılı geride bırakan Ankara’nın güzide sinemalarını sektöre kazandıran, festival yöneticiliği ve yerli yapımlara verdiği desteklerle zamanının çoğunu sinema için harcayan İrfan Demirkol, Sinema Yazarları Derneği’nin bu yıl emek ödülü vermeyi kararlaştırdığı isim oldu.

11 Mart 2015’te, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek törende, SİYAD üyelerinin 2014 yılında sinema salonlarında en az yedi gün ticari gösterime girmiş yerli ve yabancı filmler arasında yapacağı iki turlu değerlendirme sonucunda belirlenen isimler ödüllerini alacak. Yerli yapımlar kategorisinde en iyi film, yönetim, senaryo, müzik, görüntü yönetimi, sanat yönetimi, kurgu dalları, kadın oyuncu performansı, yardımcı kadın oyuncu performansı, erkek oyuncu performansı, yardımcı erkek oyuncu performansı ile toplam 11 ana dalda ödül verilecek. Gecede 2014 yılının, sinema yazarları tarafından belirlenen en iyi yabancı filmi de ödülünü alacak. Belgesel film ve en iyi kısa film ödüllerinin de verileceği gecede, SİYAD, Türkiye Sineması’nın 100 yıllık geçmişini de kutlamayı unutmayacak…

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.