Üstün İnanç vefat etti

Gazeteci, yazar, senarist, aktör Üstün İnanç vefat etti. Bir süredir tedavi gören Üstüne İnanç, 87 yaşında hayata veda etti.

Üstün İnanç vefat etti. Yazar Üstün İnanç, 87 yaşında vefat etti. Yazar, senarist, gazeteci Üstün İnanç, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. 

İstanbul’daki Özel Florya Hastanesi’nde vefat eden Üstün İnanç’ın ardından oğlu Ertuğrul İnanç “Nur içinde yatsın. Güzel bir hayat yaşadı. Nispeten sıkıntısız bir ölümle aramızdan ayrıldı.” dedi.

1937 yılında doğan Üstün İnanç, gazeteci olarak başladığı meslek hayatında yazar, senarist ve aktör olarak yeni meziyetleriyle öne çıktı. 

Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olan Üstün İnanç’ın ilk yazıları Yelken, Durum, Sanatkâr ve Büyük Doğu dergilerinde yayımlandı. Tercüman gazetesinde 1956 yılında stajyer muhabir olarak çalışmaya başladı. Bâbıâli’de Sabah, Bugün, Son Havadis, Tercüman, Zaman ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı.

Babıâlide Sabah gazetesi ile diğer birçok gazetede üst düzey yöneticilik yaptı ve fıkra muharriri olarak okuyucularına hitap etti. Çağrı Reklam Ajansı’nı kurdu ve Genel Müdürü oldu.

Tiyatro ve sinemaya geçiş 

Üstün İnanç, ilerleyen yıllarda tiyatro ve sinema eserlerine de yöneldi. Sinema dünyasına yönetmen Erdoğan Tokatlı ile başladı. İlk senaryo çalışmalarında ondan destek aldı. Edebiyat ve sinema dünyasından Kemal Tahir, Tarık Buğra, Metin Erksan, Ayşe Şasa, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ile dostluğu vardı.

Kendisini “Büyük Doğucu” olarak kabul eden yazar, üstat Necip FazılKısakürek’in yakınında bulundu, onunla sık sık görüştü. Meşhur Marmara Kıraathanesi’nin en sıkı müdavimlerinden oldu. 1977 yılında MTTB’de “Milli Sinema Açık Oturumu”nu yönetti. Bu önemli toplantıya o dönemin sinema ustalarından Halit Refiğ, Salih Diriklik, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ve Ayşe Şasa katıldı.

Hem yazdı hem oynadı 

Ergun Göze’nin kaleme aldığı “Çar Tabancası”nda ‘Çar’ rolünü oynadı. Yalçın Akçay’ın yönettiği oyunda başrolde Şeyh Şamil’i Abdullah Kars temsil ediyordu. Oyun Anadolu’da turneye çıktı, eser pek çok yerde ilgiyle seyredildi.

Necip Fazıl Kısakürek’in eseri Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’a prolog yazdı. Eser, 1967-1969 yılları arasında Türkiye’nin birçok şehrinde ve ilçesinde 519 defa sahnelendi.

Üstün İnanç’ın Yalnız Değilsiniz adlı romanından Mesut Uçakan’ın yönettiği aynı adlı film, Türkiye genelinde büyük bir ilgi uyandırdı. “Kanayan Yara Bosna” filminin senaryosunu yazdı; bir dönem TGRT’de dramaturg olarak çalıştı.

Oyun yazarlığı hocalığı yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi Müdürlüğü yapan Üstün İnanç, ‘oyunculuk’ ve ‘tiyatro yazarlığı’ bölümlerinde hocalık yaptı ve genç tiyatrocuları yetiştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Harun Yöndem’in idare ettiği “Zamanın Ruhu” başlıklı aylık kültür sohbetleri, uzun yıllar TZT ve Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde büyük ilgi gördü. İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu üyeliği de yapan yazar, İstanbul Fatih Çırçır’da oturuyordu. Meryem Hanımla evli olan Üstün İnanç’ın Ertuğrul (d. 1976) ve Emre (d. 1982) adlı iki oğlu bulunuyor.

Sohbetleri ilgi çekiyordu 

Sevilen ve sayılan bir münevver olan Üstün İnanç hakkında Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği, 29 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da bir saygı toplantısı düzenledi. Kendisine, 2011 ESKADER Üstün Hizmet Ödülü, 2012 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, 2013 Türkiye Yazarlar Birliği Necip Fazıl Kısakürek Ödülü ve TBMM Kültüre Hizmet Ödülü verildi.

Bütün kitapları Mihrabad Yayınları tarafından kültür hayatımıza kazandırılan Üstün İnanç, son olarak başta Necip Fazıl olmak üzere tanıdığı şairleri, yazarları ve sanatkârları anlattığı hatıralarını kaleme almaya başlamıştı.

Üstün İnanç’ın eserleri

Roman: Yalnız Değilsiniz 1987), İnsanlar Böyledir (1988), Bir Kimlik Lütfen (1994), Yazıklar Çıkmazı (1994), Ayıp Uşakları (1996), Makedonya Gamzesi (2004)), Yağmur Kanla Başladı (2014).
Tiyatro eserleri: Sultan Abdülhamid (Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı eserine prolog), Cancağızım (Ömer Seyfeddin’in Hayatı), Alışırsan Hileye Ters Binersin Eşeğe, İbrahim Müteferrika, İhtisap Ağası, Kurt Kapanı, İlk Kurşun, Yalnız Değilsiniz, Bir Gül Koşusu- Fatih (tragedya), Makedonya Gamzesi, Göksultan Abdülhamid Han

Üstün İnanç’ın cenaze namazı 

Üstün İnanç’ın cenaze namazı yarın (13 Şubat 2024 Salı) Fatih Camii’nde kılınacak. 87 yaşındaki usta edebiyatçı, yarın ikindi vakti Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından, Eyüp Sultan’daki aile mezarlığına defnedilecek.

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.