Veba Geceleri film mi olacak?

Orhan Pamuk’un Veba Geceleri sinemaya mı uyarlanacak? Orhan Pamuk katıldığı Instagram canlı yayınında merak edilen soruları cevaplandırdı.

Veba Geceleri film mi olacak? Veba Geceleri sinemaya mı uyarlanacak? Veba Geceleri dizi film mi olacak? Bu soruların cevabını Orhan Pamuk, canlı yayında verdi. D&R tarafından düzenlenen Oylum Talu ve Orhan Pamuk söyleşisi Instagram’dan canlı yayınlandı. 

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk ilk kez sosyal medyada bir canlı yayına katıldı. Veba Geceleri adlı son romanı nedeniyle yayına katılan Orhan Pamuk, kitaplarının yazım aşaması ve gelecekteki projeleriyle ilgili tüyoları dinleyicilerle paylaştı.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Veba Geceleri ile pandemi dönemine damgasını vuran yazar Orhan Pamuk, ilk kez D&R Instagram sayfasının canlı yayınına katılarak sunucu ve televizyoncu Oylum Talu’nun sorularını yanıtladı.

Veba Geceleri, Türk edebiyatında salgın sürecini anlatması açısından pandemi sonrası yazılan ilk roman olma özelliği taşıyor. Orhan Pamuk keyifli söyleşide yeni kitabı, kitaplarının yazım süreci, pandemi ve planlandığı projelerle ilgili okurlarını bilgilendirdi.

Yavaş yavaş romanımını yazıyordum

Pamuk yazım sürecini şöyle anlattı: “Ben yavaş yavaş romanımı yazıyordum. Karantinanın ve ölümlerin okuyucuyu etkileme gücünün olacağını düşünmüştüm. Sonra salgın gelince romanımdaki her şey bir anda gerçek oldu. Romandakiler tek tek ortalığa döküldü. Salgının başında hepimiz korktuk ve ben hissettiğim bu korkuyu, kitabımdaki kahramanların hissetmediğini gördüm. Bu salgın bana bu korkuyu yansıtmayı öğretti. Ben bu romanı 40 yıldır düşündüğüm ve 5 yıldır yazdığım düşüncesini okurlarıma yansıttım. Koronavirüs salgını başladığında hepimiz sarsıldık. Salgının başlaması bir anlamda bana; kahramanlarıma, kitaplarımda o korkuyu daha çok vermeyi öğretti diyebiliriz.”

Oylum Talu

Bazı günler tek kelime yazamıyorsun

Orhan Pamuk yazım süreciyle ilgili ise “Yazmaya başladıkça ve hikayeyi inandırıcı kıldıkça hep daha fazla eklemek istiyorum.” dedi. Ardından da ekledi: “Bir roman nasıl yazılır, diye bir yazı yazmak istiyorum. İnsanlar sanıyorlar ki, böyle alıyorsun buraya koyuyorsun ve oluyor. Ama öyle değil; iğneyle kuyu kazmak gibi, uğraşıyorsun, emek harcıyorsun. Bazen bir günde tek kelime bile yazamıyorsun. Bir hayal yazılırsa, üstüne yeni eklemeler de yapılabilir. Romancılık; gördüğünüz hayale inanmak, onu yazmak, bir ağacın dalına asmak ve disiplinli bir şekilde korumaktır. Romancılık ruh haline hakim olarak, ‘bugün bunu yazayım, bunu yazmayayım’ demektir, sadece sabırla ve hayal gücüyle yazma işi değildir. Ruh halini kontrol etme ve bunu ele alma işidir. Bu şekilde kendinizi daha ekonomik kullanmayı öğrenirsiniz. Ruh halinize göre dönem dönem ‘o konuya girme, bu konuya girme’ demeyi bilmektir.”

Veba Geceleri sinemaya uyarlanır mı?

Veba Geceleri filmi

Oylum Talu’nun sorularını cevaplandıran Orhan Pamuk, Veba Geceleri romanın sinemaya uyarlanması ya da televizyon dizisi olarak çekilmesi hakkında da konuştu. Veba Geceleri sinema filmi olur mu? Veba Geceleri televizyon dizisi olur mu? Veba Geceleri sinemaya uyarlanır mı? Bu sorulara dair Orhan Pamuk şöyle konuştu: 

“Kitabımın diziye veya beyazperdeye uyarlanmasını çok isterim ama kolay değil. Şimdiye kadar hiçbir romanım uyarlanmadı ve beğenmiyorum diye adım huysuza çıktı. Yapmak istiyorum ama çıtam çok yüksek. Bu çıtadan atlamak isteyenlerle konuşurum, bu romanım çok güzel dizi olur. Görüşmelere açığım ama çok karışırım. Güzel bir şey olsun isterim ve olacağını da zannediyorum” dedi. Pamuk, şu anda üzerinde çalıştığı yeni romanıyla ilgili ise, “Yeni romanımın kahramanı; bana benzeyen biri ve ressam olacak. Resim ve düşünce ilişkisini irdeleyeceğim bir kitap olmasını planlıyorum. Veba Geceleri’nde de tarih ve resim ilişkisini yansıttım, gelecek kitabımda da buna devam edeceğim.”

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.