Vedat Türkali’nin son yolculuğu

Vedat Türkali’nin son yolculuğu

Vedat Türkali’nin son yolculuğu Teşvikiye Camisi’nden Zincirlikuyu Mezarlığı’na dek sürdü. Dünyada 97 yıl yaşayan Türk edebiyatının ve sinema dünyasının unutulmaz ismi ebediyete uğurlandı.

Edebiyat ve sinema dünyamızın önemli isimlerinden Vedat Türkali dünyadan ebediyete yolcu edildi. 97 yaşında çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini kapayan Vedat Türkali’nin cenaze töreni Teşvikiye Camisi’nde yapıldı. Türkali, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

vedat-turkali-cenaze-1

Yalova’da hastaneye kaldırılan ancak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan Vedat Türkali,  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde son yolculuğunda sevenleri ile beraberdi. Hayatta duruşu ve eserleri ile 1 Eylül’de toprağa verilmesi unutulmaz bir ironi oluşturdu. 

Tören öncesinde Türkali’nin kızı oyuncu Deniz Türkali, oğlu yönetmen Barış Pirhasan, torunları şarkıcı Zeynep Casalini ve kızı Angela Ceren Sarp, yönetmen Yusuf Pirhasan ve şarkıcı Emine Pirhasan taziyeleri kabul etti.

vedat-turkali-cenaze-2

Cenazede siyasi isimler

Cenaze töreninde siyasilerin ağırlığı vardı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş, HDP milletvekili Celal Doğan, HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, siyasetçiler Ufuk Uras, Akın Birdal, Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sabahat Tuncel, eski CHP milletvekili Süleyman Çelebi, merhum siyasetçi ve yazar Mihri Belli’nin eşi Sevim Belli de katıldı.            

Törende, sanat dünyasından ise sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, senarist Safa Önal, oyuncular Hale Soygazi, Hülya Koçyiğit, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Genco Erkal, Müfit Can Saçıntı, Füsun Demirel, Göksel Arsoy, Menderes Samancılar, ressam Bedri Baykam’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim de yer aldı.

Cenaze namazının ardından, Türkali’nin omuzlara alınan tabutu, alkışlar ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı eşliğinde uğurlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.