Wuhan Günlüğü Karantinadaki Bir Şehirden Mektuplar

Wuhan Günlüğü Karantinadaki Bir Şehirden Mektuplar

Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin çıktığı kentten tarihe not düşen kitap “Wuhan Günlüğü – Karantinadaki Bir Şehirden Mektuplar” raflarda yerini aldı.

Kitabın yazarı Lu Xun Edebiyat Ödülü sahibi Çinli yazar  Wang Fang (Fang Fang). “Wuhan Günlüğü – Karantinadaki Bir Şehirden Mektuplar” adlı kitap Bilgi Yayınevi etiketiyle çıktı.

Yazar Fang Fang, Covid-19 pandemisinin ortaya çıktığı Wuhan şehrinde yaşananları ilk günlerden itibaren internette yayımladığı günlükleriyle gün gün dünyaya ulaştırıyordu. Fang Fang’ın kentteki günlük yaşamı, sağlık sistemindeki sorunları, gıda, maske vb ihtiyaçlar için yaşanan mücadeleyi, “insanlar arasında bulaşıcı değil” diyen, gerçekleri sansürleyen siyasilerin yalanlarını anlattığı günlükleri halkın sesi olarak görüldü ve geniş yankı uyandırdı.

“Tek düşmanımız virüs değil” diyen Fang Fang’ın, ölümcül salgının kaynağından yazdığı ve dünyadaki herkesin çıkaracağı derslerin olduğu günlükler okurlara ulaşıyor.  

Yazar şöyle diyor: “Tek düşmanımız virüs değil. Biz aynı zamanda kendimize düşmanız, kendi kendimizin suç ortaklarıyız. Birçok insanın ancak şimdi uyanmakta olduğu, ülkemizin ne kadar harika olduğu yönünde boş sloganlar atmanın ne kadar anlamsız olduğunu kavramaya başladığı, günlerini siyasi çalışmalar ve boş laflar ederek geçiren siyasilerin beceriksizliğini gördüğü söyleniyor.”

“Wuhan Günlüğü – Karantinadaki Bir Şehirden Mektuplar” adlı kitabın orijinal adı “Wuhan Diary: Dispatches from a City Under Quarantine”. İngilizceden çeviren Sezen Kiraz oldu. Kitabın çeviri editörlüğünü Merve G. Akgün üstlendi. Editörlüğünü ise Biray Üstüner yaptı. 260 sayfalık kitabın kapak tasarımı Candan İşcan’a ait. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.