Yaşar Kemal anma etkinlikleri

22.02.2017
A+
A-

Ölümünün ikinci yılında Yaşar Kemal etkinliklerle anılacak. Söyleşi ve paneller düzenlenecek. Bununla birlikte Yaşar Kemal Vakfı da kuruldu. Vakıf, Yaşar Kemal ile ilgili hatıraları, bilgi ve evrakları toplayarak bir arşiv oluşturmaya çalışıyor.

Yaşar Kemal anma etkinlikleri

Ölümünün ikinci yılında Yaşar Kemal anma etkinlikleri düzenlenecek. İlk anma 25 Şubat 2017 Cumartesi İstanbul’da düzenlenecek. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’ndeki anma etkinliği Kardeş Türküler’in konseri ile başlayacak. Konser saat 20.00’da başlayacak. Buluşmada Yaşar Kemal, dostları, sevenleri ve yakınları anacak. 

Bir başka etkinlik ise Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. 1 Mart 2017 Çarşamba günü düzenlenecek etkinlikte ‘Yaşar Kemal sempozyumu’ olacak. Sempozyum, saat 13.30’da belgesel gösterimiyle başlayacak. ‘Değişimin Romancısı: Yaşar Kemal’ başlığı altındaki ilk oturum Doğan Hızlan moderatörlüğünde Feridun Andaç, Burhan Sönmez ve Mahmet Temizyürek’in katılımıyla gerçekleşecek. İkinci oturumda ise Yaşar Kemal’ın gazeteci yönü tartışılacak. Altan Öymen’in moderatörlüğündeki panelde Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Ferhat Boratav ve Şükran Soner konuşmacı olacaklar.

Son oturumda ise Zülfü Livaneli, Şeyhmus Diken, Ali Kırca, Zeynep Oral ve Hıfzı Topuz, Yaşar Kemal ile ilgili anılarını dinleyicilerle paylaşacak. Etkinlikler Bakırköy ve Sarıyer belediyelerinin katkısı ve Yaşar Kemal Vakfı tarafından düzenleniyor.

Yaşar Kemal Vakfı kuruldu. Ölümünün ikinci yılında kurulan Yaşar Kemal Vakfı’nın başkanlığını Ayşe Semiha Baban üstlendi. Vakfın amacı Yaşar Kemal’in değerleri ve duruşu doğrultusunda Türkiye ve dünya toplumları nezdinde Yaşar Kemal’in bakış, yaklaşım ve değerlerini yaygınlaştırmak, yazarın düşüncelerinin ve edebiyat birikiminin genç kuşaklara aktarılması, olarak ifade edildi.

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Semiha Baban, bir de çağrıda bulundu: “Yaşar Kemal mektup, not, anı defteri, ajanda gibi şeyleri saklamamış. Ancak yurtiçi ve yurtdışı yayınların ve basının taranması zengin bir malzeme sağlıyor. Bu konuda çok sayıda özel arşivden de katkı ve destek aldık. Yaşar Kemal için ‘sesini duyuramayanların sesi’ denmiştir. Bu arşiv büyük ölçüde Yaşar Kemal’in yaşamıyla kesişen noktalarda sesini duyuramayanların da arşivi olacak. Oluşturmaya çalıştığımız arşiv için, Yaşar Kemal’le ilgili anı ve belgelerin derlenmesinde destek ve katkılarınıza ihtiyacımız var.”

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.