Yaşar Kemal filmleriyle anılacak Gösterimler nerede ne zaman

17.02.2019
A+
A-

Yaşar Kemal dördüncü ölüm yıldönümünde film gösterimleri ile anılacak. Edebiyatımızın usta isimlerinden Yaşar Kemal’in film olarak çekilen dört eseri gösterilecek.

Yaşar Kemal filmleriyle anılacak. Türk edebiyatının usta isimlerinden merhum Yaşar Kemal, ölümünün dördüncü yılında sinemaya uyarlanmış filmlerle anılacak. Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gösterilecek.

Yaşar Kemal’in dördüncü ölüm yıldönümünde özel bir etkinlik gerçekleştirilecek. Türk edebiyatının şahikasında yer alan Yaşar Kemal, aramızdan ayrılışının dördüncü yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat, Yaşar Kemal’in romanlarından sinemaya uyarlanan filmleri seyirciyle buluşturacak. Dört gün sürecek Yaşar Kemal anma etkinliğinde filmler iki seans olarak gösterilecek. Beyoğlu’nda bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat’teki gösterimler herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

Yaşar Kemal filmleri 25 Şubat 2019  Pazartesi ile 28 Şubat 2019 Perşembe günleri arasında seyirciyle buluşacak. Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 yılında dünyadan göçüp gitmişti. Türk edebiyatının ustasının İnce Memed, Yılanı Öldürseler, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yer Demir Gök Bakır gibi birbirinden kıymetli eserleri bulunuyor.

Yaşar Kemal’in eserlerinden 6’sı sinemaya aktarılmıştı. Bu filmlerin dördü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gösterilecek. Yaşar Kemal’in eserlerinden sinemada film olanlar şunlar: Beyaz Mendil, Karacoğlan’ın Kara Sevdası, Yılanı Öldürseler, Yer Demir Gök Bakır, İnce Memed, Bu Vatanın Çocukları.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta bu filmlerin dördü gösterilecek. Dört gün boyunca sürecek olan Yaşar Kemal anma etkinliği film gösterimi iki seans olarak planlandı. Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da gerçekleşecek gösterimlerin gün ve saati şöyle:

Yaşar Kemal film gösterim günleri ve seansları

25 Şubat 2019 Pazartesi

14:30 Beyaz Mendil

16:30 Karacaoğlan’ın Kara Sevdası

26 Şubat 2019 Salı

17:00 Yılanı Öldürseler

19:00 Yer Demir, Gök Bakır

27 Şubat 2019 Çarşamba

17:00 Karacaoğlan’ın Kara Sevdası

19:00 Beyaz Mendil

28 Şubat 2019 Perşembe

17:00 Yer Demir, Gök Bakır

19:00 Yılanı Öldürseler

 

Yaşar Kemal’in Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gösterilecek filmleri

Yer Demir Gök Bakır

Film 1987 yapımdır. Zülfü Livaneli’nin yönettiği filmde başrolü Rutkay Aziz oynadı. Filmin müziklerini de Zülfü Livaneli yaptı. Film Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır adlı eserinden aynı adla sinemaya uyarlandı. Bir Anadolu köyündü sıradan hayatını yaşayan Taşbaş, köylüler arasında yayılan söylencelerle “ermiş” mertebesine yükseltilir. Yoksul Anadolu hal ının eğitimsizliği ve hurafelerin hayatlarındaki yerini anlatmaktadır.

Yılanı Öldürseler

Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Yılanı Öldürseler’in yönetmeni Türkan Şoray. Senaryosunu Türkan Şoray, Işıl Özgentürk ve Arif Keskin yazdı. Film 1981 yılı yapımı olarak sinemada gösterildi. Filmde Türkan Şoray “Esme” adlı köy kadının canladırdı. Köyün en güzel kızıdır Esme. Köy delikanlılarının hepsi ona aşıktır. Esme’nin gönlü ise eşkıya Abbas’a (Mahmut Cevher) düşmüştür. Ancak kurallar, Esme’yi köy ağası Halim’le (Ahmet Mekin) evlenmek zorunda bırakmıştır. Bir de çocukları olmuştur. Eşkiya Abbas, Esme’nin uğruna elini kana bulamış ve hapis yatmıştır. Gün olur, hapis hayatı biter ve köye döner.

 

Beyaz Mendil

Beyaz Mendil filminin yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad yaptı. 1955 yapımı filmin başrolerinde Fikret Hakan ve Ruth Elizabeth oynadı. İki düşman ailenin birbirlerine aşık çocuklarının ilişkisi anlatılır. İki köy ve iki ailenin arasındaki düşmanlığın sebepleri nedir? Bu net olarak bilinmemektedir. 

 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.