Yılankavi kelimesinin anlamı

Türkçe’de öyle güzel kelimeler var ki… Yılankavi de bunlardan biri. Yılankavi kelimesinin anlamını biliyor musunuz? Cümlelerinizde kullanıyor musunuz?

Yılankavi kelimesinin anlamı

Yılankavi kelimesinin anlamını biliyor musunuz? Cümlelerinizde kullanıyor musunuz? “Yılan kavı” değil, bizim sorduğumuz. Ama “yılan kavı” ile de bağlantılı. “Yılan kavı” yılanın gömleği yani yılanın dönem dönem gövdesinden sıyrılıp attığı derisidir. 

Yalınkavi kelimesi ise ‘yılan kavı’ ile ilişkili bir kelime. Sıfat olan bu kelimenin sözlüğümüzdeki anlamı şöyle: Dolambaçlı, dolanarak giden.

Sözlükte bu kelimenin kullanımına, Refik Halid Karay’ın bir kitabında kullandığı şu cümle örnek olarak yer alıyor: “Şam’ın yılankavi sokakları o kadar birbirine benzer” 

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.