Zeugma Mozaiklerine Ayakkabı İle Basılır mı?

Zeugma Antik Kenti’nde üç yeni mozaik bulundu. Basına tanıtım sırasında ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile beraberindeki heyet 2000 yıllık mozaikler üzerinde ayakkabılarıyla gezindiler. Bu da büyük bir tepkiye yol açtı.

Kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay’ın buna izin vermemesi gerektiği belirtilirken, Arkeologlar Derneği Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları “Yetkililer böyle davranırsa, halka tarihi eserleri koruması gerektiğini nasıl anlatırız?” diye sordu.

Uzmanlar, arkeolojik kazılar sırasında, mozaik alanlarda, yapıya zarar vermeyen plastik ayakkabılarla çalışma yapıldığına dikkat çekiyorlar. Zeugma mozaiklerinde, yalnızca taş değil, çok değerli cam parçalar kullanıldığı için ayakkabılarla üstüne basılmasının zarar vereceği belirtiliyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ise yaptığı açıklamada mozaiklerin sağlam blokajlı zeminde yer aldığını kısa zaman dilimleri içinde yürünmesinin herhangi bir problem oluşturmayacağını savundu.b1ebbc7ieaibyii

b1ejv0hceaaik1g

mozaikleri-ustune-basarak-tanitti

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.