15 Temmuz Roman Yarışması Ödülleri sahiplerini buluyor

Türkiye’nin yakın tarihindeki önemli dönemeçlerinden olan 15 Temmuz darbe girişimine yönelik toplumsal hafızayı canlı tutmak amacıyla Bahçelievler Belediyesi tarafından roman yarışması düzenlendi. 15 Temmuz Roman Yarışması ödülleri için geri sayım başladı.

15 Temmuz Roman Yarışması Ödülleri sahiplerini buluyor

15 Temmuz Roman Yarışması Ödülleri sahiplerini buluyor. Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen 15 Temmuz Roman Yarışması için 149 eserle yazarlar başvuruda bulundu. Eserlerin değerlendirmesini Doğan Hızlan, Ahmet Tezcan, Zekeriya Yıldız ve Sibel Eraslan, hikayeci ve yazar Cemal Şakar ile akademisyenler Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Prof. Dr. Durali Yılmaz’dan oluşan seçici kurul yaptı. 

15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü etkinlikleri kapsamında 13 Temmuz Cuma günü saat 20 :00’da Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezinde düzenlenecek ödül törenine 15 Temmuz gazileri  ve şehit yakınları da katılacak.

Bahçelievler Belediyesi’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletin ortaya koyduğu direniş ruhunu canlı tutmak ve darbe gecesi yaşananları gelecek nesillere aktarabilmek için düzenlediği “Tarihin Şahitleri Yazılıyor” başlıklı roman yarışmasına 149 eser başvuruda bulundu. Ödül  töreni 13 Temmuz Cuma günü saat 20:00’de Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezinde gerçekleştiriliyor.

Bahçelievler Belediyesi’nin düzenlediği 15 Temmuz Roman Yarışması, 149 eser başvurusuyla Türkiye’nin en geniş katılımını sağlamış oldu. Yarışma ayrıca verdiği ödüllerle de Türkiye’nin en yüksek ödüllü roman yarışması oldu. Doğan Hızlan, Ahmet Tezcan, Zekeriya Yıldız ve Sibel Eraslan, hikayeci ve yazar Cemal Şakar ile akademisyenler Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Prof. Dr. Durali Yılmaz’dan oluşan seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda birinciliğe layık görülen esere 50 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmada ikinci 35 bin TL, üçüncü 20 bin TL alırken mansiyon ise 10 bin TL ile ödüllendirilecek. Ödül alan romanlar BahçelievlerBelediyes i tarafından  yayınlanarak okuyucuya sunulacak.

BİR MİLLETİN DİRENİŞ ÖYKÜSÜ YAZILIYOR 

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, “15 Temmuz sadece bir darbe kalkışması değildir. Aynı zamanda, milletin varlığına yönelmiş  ihanet, Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbalini hedef alan bir cinayet teşebbüsüdür. 15 Temmuz Roman Yarışmasıyla bir milletin direnişinin  destansı öyküsünü anlatmayı ve bu öyküyü kalıcı hale getirmeyi hedefledik. Gelecek kuşakların ibret alacağı bu öykülerin somut bir esere dönüşmesi de hiç kuşkusuz romanlar vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Yarışma, yaptığımız  duyurunun ardından büyük ilgi gördü. Geçmişinde yazarlık deneyimi olsun olmasın herkesin kaleme sarılması ve bu destanı  yazmak istemesinden gurur duyduk. Gelecekte belgesel, film ve animasyon olarak da zenginleştirilebilecek 15 Temmuz dökümantasyonunun bu ilk büyük çalışması olan romanlarımızı, herkesin okumasını ve çevresindekilere okutmasını tavsiye ediyorum“ dedi.

Genç yazarları teşvik etmek ve Türk Edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacının da yer aldığı bu yarışmaya daha önce tamamı ya da bir kısmı yayımlanmamış eserler katıldı. 

Ödül gecesinde ünlü sanatçı İrfan Gürdal da sahne alarak kahramanlık türkülerinden oluşan bir konser verecek.

Editör: Pelin Çite

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.