15 Temmuz’un Objektifleri Antalya Film Festivali’nde

Ali Ekber Karaçam’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği 15 Temmuz’un Objektiferi belgeseli izleyicilerle ilk kez buluşuyor.

15 Temmuz’un Objektifleri Antalya Film Festivali’nde

15 Temmuz’un Objektifleri belgeseli Antalya Film Festivali’nde özel gösterimle izleyiciyle buluşuyor. Özel gösterin 1 Ekim 2018 pazartesi günü saat 10.30’da Antalya AKM Cam Pramit Perge Salonu’nda yapılacak. 

55. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde en anlamlı özel gösterimi ‘’15 Temmuz’un Objektifleri Belgeseli” yarın belgesel sinema severleri bir araya getirecek. 

Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Ali Ekber Karaçam üstlendi. Yıllarca haber kameramanlığı yapan Ali Ekber Karaçam, meslekdaşlarının gözünden 15 Temmuz darbe girişimini belgesel film olarak sinemaya kazandırdı. Ali Ekber Karaçam, bugüne kadar çok sayıda önemli belgesele imza atmış bir yönetmen. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Vatan Caddesi, Saraçhane İBB ve Boğaziçi Köprüsünde de haber nöbetindeydi. Şimdi o gecenin belgeseliyle izleyicilerin karşısında olacak.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği desteği

Türkiye Haber Kameramanları Derneği ve Başkanı Aytekin Polatel’in  desteği ile 15 Temmuz’un Objektifleri Belgeseli’nin çekim startı; 2016 yılının  kasım ayında verildi. Ali Ekber Karaçam, 15 Temmuz’u unutturmamak adına Türkiye Haber Kameramanları Derneğiyle ile işbirliği yaparak Türkiye’de ilk kez, 107 haberciyi aynı belgeselde bir araya getirdi. Medya kuruluşlarında çalışan haber kameramanları, muhabirler ve foto muhabirleri ile İstanbul, Ankara ve Marmaris’te darbe girişimi gecesi yaşanan dehşet anlarını 15 Temmuz’un Objektifleri Belgeseli için anlattılar.

İlk kez izleyiciyle buluşuyor

Filmin basın bülteninde “Kalkışma’nın canlı tanığı olan 107 haberci, buluştuğu ve dünyada örneği dahi olmayan 15 Temmuz’un Objektifleri belgeseli ilk kez izliyicisi ile buluşuyor” ifadesi yer alıyor. 

Filmin tanıtımını basın bülteninden okuyalım: “Gazeteciler , 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesi; ateş hattında habercilik mesleğinin en zor sınavını verdi. Sadece Türkiye değil, tüm dünya onların objektifinden izledi ihanet şebekesinin acımasızlığını. Elbette ki hem kendi, hem de çocuklarının geleceğini karartmak isteyen eli kanlı teröristlerin ihanetini görüntülemek ve anlatmak hiçbiri için kolay olmadı.”

15 Temmuz şehitlerinin anısına 

15 Temmuz’un Objektifleri Belgeseli, yapımcısı ve yönetmeni Ali Ekber Karaçam tarafından 15 Temmuz gecesi, Boğaziçi Köprüsü’nde hayatını kaybeden Erol Olçok’a ithaf edildi. 

Ali Ekber Karaçam, belgesel için şunları söylüyor: “Tankların önünde yatanlar. Tekbirler getirip, Allah’u Ekber nidalarıyla canlarını hiç düşünmeden vatan uğruna siper edenler. G3 mermilerinin delip geçtiği vücutlar. Ve asla geri adım atmayan; kahraman, inançlı, onurlu ve gururlu bir halk. Tüm bunlar olurken haber kameramanları vizörden dehşetle izlediler olup bitenleri. Sadece kameralarına değil, hafızalarına da kaybettiler yaşanan vahşeti. Karanlık ve uzun gecenin canlı tanığı haberciler hafızalarında iz bırakan anları en ince ayrıntısına kadar anlattı.”

Dünyada Başka Bir Örneği Olmayan Belgesel

İstanbul, Ankara ve Marmaris’te gerçekleştirilen belgesel çekimleri 480 gün sürdü. Alanlarında uzman 42 kişilik ekibin gerçekleştirdiği  çekimler 90 gün sürerek  10.200 (on bin iki yüz)  dakikalık kayıt alındı.  145 gün süren Kurgusu ile belgeselde 20 farklı orijinal müzik kullanıldı.

İlk ödül 

15 Temmuz’un Objektifleri belgeseli, ZOOM Ödülleri’nde “Haberciler Özel Ödülü” nü aldı. Türkiye Haber Kameramanları Derneği tarafından her yıl uluslar arası alanda düzenlenen ZOOM Ödülleri, televizyon haberciliğinin Oscar’ı olarak biliniyor. ZOOM Ödülleri’ne yurtiçi ve yurtdışından bu yıl 114 görüntü ve haberin katıldı. 23. ZOOM Uluslararası  Haber Görüntüleri Yarışması’nda, 20 kişilik usta gazeteciden oluşan jüri tarafından  Ali Ekber Karaçam’ın 15 Temmuz’un Objektifleri belgeseli, ZOOM Ödülleri’nde “Haberciler Özel Ödülü” ne layık bulundu. 

Editör: Serdar Tunatürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.