15’inci Metin Altıok Şiir Ödülü İlhan Sami Çomak’a

25.03.2022
A+
A-

Metin Altıok adına bu yıl 15’incisi düzenlenen şiir ödülünü 28 yıldır cezaevinde bulunan şair İlhan Sami Çomak kazandı.

15’inci Metin Altıok Şiir Ödülü İlhan Sami Çomak’a değer görüldü. Şair İlhan Sami Çomak, 28 yıldır cezaevinde… Hakkında idam kararı çıkmış ancak, iyi hali göz önünde bulundurularak, Türkiye’de idam cezası da kalkınca, cezası müebbet hapse çevrilmişti.

İlhan Sami Çomak, cezaevinde yazdığı şiirlerde 8 kitap çıkardı. Şimdi 15’inci Metin Altıok Şiir Ödülü’nü “Hayattayız Nihayet” şiir kitabıyla kazandı.

15. Metin Altıok Şiir Ödülü, İlhan Sami Çomak’ın “Hayattayız Nihayet” kitabına verildi.

15’inci Metin Altıok Şiir Ödülü seçici kurul başkanlığını Doğan Hızlan yaptı. Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen seçici kurulda yer aldı. Seçici kurul oy birliği ile ödülün Çomak’a verilmesini kararlaştırdı.

Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçeyi şu ifadelerle açıkladı:

“İnsanın ölümcül bir yalnızlık, ‘bir hafıza kaybı’ içinde çürüdüğü; doğanın yıkıcı bir sevgisizlikte can çekiştiği, toplumun, korku ve şiddetten başka bir geleceğinin kalmadığı bir dünyada, 28 yıldır bu dünyanın içinde yaşamadığı halde, olağanüstü bir şiirle, pürüzsüz bir dil ve derinlikle, emekle, aşkla, özgürlük tutkusuyla, barış hayaliyle dünyayı ve insanı yeniden kurduğu için, 15. Metin Altıok Şiir Ödülü, İlhan Sami Çomak’ın “Hayattayız Nihayet” kitabına oybirliğiyle sunulmuştur. Şairimizi kutluyoruz. “

Zeynep Altıok Akatlı’dan kutlama

İlhan Sami Çomak’ın ödüle değer bulunmasını Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, Twitter hesabından paylaşarak şu sözlerle kutladı:

#MetinAltıok Şiir Ödülümüzün 15.yılını tamamladık. 2021 ödülümüzün sahibi Hayattayız Nihayet adlı kitabıyla İlhan Sami Çomak oldu Yaşadığı haksızlıklara rağmen insan sevgisini, insana olan inancını, yaşama sevincini hiç kaybetmeyen ve inceliğini şiire dokuyan şairimizi kutluyorum.

 

 

İlhan Sami Çomak hakkında 

1973 yılında Bingöl-Karlıova’da doğdu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nde öğrenciyken, PKK terör örgütüne üye olmakla suçlanarak cezaevine konuldu. DGM’de yargılandı ve idama mahkûm edildi. Ancak iyi hali göz önünde bulundurularak, Türkiye’de idam cezası da kalkınca, cezası müebbet hapse çevrildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2007’de Çomak’ın adil yargılanmadığına ve yargılamamın yenilenmesine hükmetti. 2013’te yargılama yeniden başladı ancak 2016’da Çomak’ın aleyhine sonuçlandı. 

İlhan Sami Çomak, cezaevinde kaldığı 27 sene içinde yayımlanmış onlarca düzyazı ve makalesi ile sekiz şiir kitabı bulunmaktadır: Gitmeler Çiçek Kurusu (Fırat Yayınları, 2004), Açık Deniz (Aram Yayınları, 2007), Günaydın Yeryüzü (Aram Yayınları, 2011), Kedilerin Yazdığı İlahi (Yasakmeyve Yayınları, 2014), Bir Sabah Yürüdüm (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Yağmur Dersleri (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Dicle’nin Günlüğü (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Geldim Sana (Manos Yayınları, 2019). Geldim Sana, Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülü’ne layık görülmüştür.

Şiirleri İngilizce, Norveççe, Rusça ve Galce’ye çevrilen Çomak, Türkiye Pen üyesi olmasının yanı sıra Kürt Pen (PENa Kurd), Norveç Pen ile Galler Pen Cymru Yaşam Boyu Onur Üyesi, Avusturya Pen Onur Üyesi ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.