27. İstanbul Caz festivali ile hayata caz katılacak

28.08.2020
A+
A-

27. İstanbul Caz festivali ile 2-14 Eylül arasında açık hava mekanlarından ve sonrasında dijital platformdan cazseverlerle buluşacak. 

27. İstanbul Caz festivali ile hayata caz katılacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen 27. İstanbul Caz Festivali’nin sloganı “Hayata Caz Kat” olarak belirlendi.

COVID-19 salgınıyla ertelenen festival, 2-14 Eylül arasında açık hava mekanlarından ve sonrasında dijital platformdan cazseverlerle buluşacak. 

Festival pandemi nedeniyle bu yıl açık hava mekanlarının dışında dijital platformda da seyircileriyle buluşacak. Gidemeyenler  için tüm konserleri festival tamamlandıktan sonra çevrimiçi olarak caz.iksv.org sayfasından yayınlanacak. İzlemek isteyenler bilet satın alarak bu imkanı elde edecek. Dijital yayına açılan konserler ise 45 gün boyunca izlenebilecek.

Festival, nesiller boyu Türkiye cazını sahnede göreceğimiz Selen Gülün Quintet feat. Sibel Köse & Ece Göksu’nun konseri ile başlayacak. 

Kültürümüzü müziği, duruşu ve kostümleriyle özgün bir şekilde yansıtan ve dünyaya mâl olan BaBa Zula konseri de festivalde yer alıyor. 

Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatan Kardeş Türküler, festivalin  dikkat çeken gruplar arasında. 

Yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen ‘Vitrin’ kapsamında ise Anadolu’dan Saykedelik Yorumlar başlığı altında sahne alacak.

Anadolu rock müziği temeline alarak surf rock, funk, punk ve arabesk türlerini bir araya getiren Ayyuka, yaptıkları elektrik folk müziğiyle adını duyuran Yasak Helva ve çok katmanlı müzik evrenini elektronik dokunuşlarla genişleten Pitohui’nin birlikte vereceği konser göze çarpıyor.

Fransız Gypsy cazını tanıdık melodilerle harmanlayarak beğeni toplayan Bilal Karaman’ın öncülüğündeki MANOUCHE A LA TURCA da festivalin merakla beklenen sahneleri arasında dikkat çekiyor. Karaman’a sahnede Guiness rekorlarına dünyanın en hızlı kemancısı olarak adını yazdıran Muhammed Yıldırır, klarnet ustası Ramazan Sesler, birçok türde özgün işlere imza atan Özgün Bora ile akustik ve kontrbas yetenekleriyle festivallerin gözdesi Baran Say eşlik ediyor.

Bu yıl 18. kez düzenlenen Genç Caz konserleri ve İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleşecek Parklarda Caz konserleri de İstanbul Caz Festivali kapsamında caz severlerle buluşmaya devam ediyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.