31. Ankara Uluslararası Film Festivali onur ödülleri sahiplerini buldu

31. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı. Festivalin açılış gecesinde “Onur Ödülleri” sahiplerine takdim edildi. Törende, “Aziz Nesin Emek Ödülü” sinema sanatçısı Şerif Sezer’e, “Sanat Çınarı Ödülü” tiyatro ve sinema sanatçısı Tamer Levent’e, Kitle İletişim Ödülü bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verildi.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali onur ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller festivalin açılış gecesi takdim edildi. 31. Ankara Uluslararası Film Festivali Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenleniyor.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı. Festivalin açılış töreni CerModern Açıkhava Sahnesi’nde düzenlendi. Festival 11 Eylül’e kadar sürecek. Festivalde, usta yönetmenlerin yeni filmlerinden genç yönetmenlerin yenilikçi filmlerine, sinemanın kült eserlerinden uluslararası festivallerde dikkati çeken özgün yapımlara ve dünya sinemasına kadar uzanan özel bir seçki sanatseverlerle buluşacak. 

31. Ankara Uluslararası Film Festivali onur ödülleri açılış gecesi sahiplerini buldu. 

Gecenin sunuculuğunu Ünsal Ünlü yaptı. Törende, “Aziz Nesin Emek Ödülü” sinema sanatçısı Şerif Sezer’e, “Sanat Çınarı Ödülü” tiyatro ve sinema sanatçısı Tamer Levent’e, Kitle İletişim Ödülü bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verildi.

Şerif Sezer, ödülünü Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol’un, Tamer Levent ise Festival Yönetmeni İnci Demirkol’un elinden aldı. 

Ödülünü alan Şerif Sezer “Bugün bu sahneye Aziz Nesin Emek Ödülü’nü almak için çıkarken bundan tam 31 yıl önce Ankara Film Festivali’nde, festivalin ilk en iyi kadın oyuncusu ödülünü almak için çıkarken ki kadar heyecanlıyım. Bu duygu, yaptığım filmlere, oynadığım karakterlere ve hayatın bana kattıklarına rağmen değişmeyen tek şey. Benim işime olan çocukça aşkım, heyecanım. Bunu gördüm ve çok mutlu oldum.” dedi. 

Kendi toprağının insanlarını canlandırdığını, o kadınları canlandırırken onların acılarını dinlediğini ifade eden Sezer, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de herkes çok küskün. Tiyatrocu, oyuncu dostlarım, arkadaşlarım, komşularım. Kimi sinemaya, kimi tiyatroya, kimi ailesine en çok da kendimize küskünüz. Küskün olmayı bırakıp sevmek, sevilmek ve mutlu olmak için çaba harcamalıyız. Kendimizi o zaman daha çok severiz. Ondan sonra da bizden sonraki nesillere umut dolu izler bırakırız.”

Kitle İletişim Ödülünün sahibi bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya ödülünü Prof. Dr. Ruken Öztürk takdim etti. Başka Sinema adına ödülü Başak Arslan aldı.

Pandemi süresince Festivalin Danışma Kurulu Üyeliğini yapan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol konuşmasında, pandeminin biran önce sona ererek sanatın hayatın her alanında devam etmesi dileğinde bulundu.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat, opera sanatçısı Selva Erdener ve besteci Turgay Erdener de katıldı.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.