Ferzan Özpetek İtalya’da yine ödüllendirildi

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek’e İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği (SIAE) “Özel Ödülü” verildi. Ödül töreni 77. Uluslararası Venedik Film Festivali çerçevesinde düzenlendi.

Ferzan Özpetek İtalya’da yine ödüllendirildi. İtalya’da yaşayan ve üretimlerini orada yapan Türk yönetmen Ferzan Özpetek’le ilgili sık sık ödül haberleri okuyoruz. 

İtalya’da birkaç kez farklı şehirlerin ‘hemşehrilik beratı’ verildi. Onore edildi… Sinemaya dair ödüller aldı… İtalyanlar onu çok seviyor. 

Ferzan Özpetek kitaplar yazıyor. Kitaplar elbette İtalya’da çok satıyor. Yaptığı, ürettiği işler seviliyor. 

Ferzan Özpetek İtalya’da yine ödüllendirildi. Bu kez ödül İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği’nden geldi. Derneğin “Özel Ödülü” Ferzan Özpetek’e 77. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde düzenlenen törenle verildi. Bu da işin bir başka kreması oldu. 

Dünyada pandemi dönemi yaşanırken, düzenenlenen en prestijli sinema festivallerinden olan 77. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde Ferzan Özpetek’in ödül alması çok anlamlı oldu. 

İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği (SIAE) geleneksel olarak bu ödülü her yıl veriyor. Tören de Uluslararası Venedik Film Festivali içinde düzenleniyor. 

Ferzan Özpetek İtalya’da yine ödüllendirildi.

Özpetek, İtalyan sinemasının yeni klasiği olarak tanımlanıyor. Onun üretimleri “İtalyan” bulunuyor. Özpetek’in, 20 yıldır hayatı farklı açılardan fotoğrafladığı ve Türkiye’den getirdikleriyle içinde bulunduğu toplumu besleyen bir yazar ve yönetmen olması önemseniyor. SIAE Özel Ödülü de bu değerlendirmeler ışığında Özpetek’e verildi. 

İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği ‘Özel Ödülü’nü daha önce Marco Bellochhio, Paolo Sorrentino gibi ünlü yönetmenler almıştı. 

Ferzan Özpetek, tören sonrasında, sinema, tiyatro, kitap gibi pek çok alanda bugüne kadar verdiği eserler dolayısıyla bu ödüle layık görüldüğünü ifade etti. Özpetek “Çok güzel bir duygu böyle bir ödülü almak. Çok mutlu oldum, çok onur duydum.” dedi.

Kariyerindeki 13’üncü uzun metraj filmi “Şans Tanrıçası”nı geçen aralıkta vizyona koyan Özpetek, haziran ayında da üçüncü romanı “Bir nefes gibi”yi çıkarmıştı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.