48. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu

48. SİYAD Ödülleri’nde en iyi film dahil dört ödülü Abluka aldı.  Emin Alper’in ikinci uzun metraj filmi Abluka, daha önce de Venedik’te ödül almıştı.

Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) yılın ‘en iyi’ lerini belirlediği ödül töreninin galibi Abluka oldu. SİYAD üyelerinin oylarıyla yılın en iyi filmi seçilen Abluka, yönetmen, senaryo ve kurgu dallarında da ödüle uzanarak 48. SİYAD Ödülleri‘ni ‘abluka’ya aldı.

Oyuncu Tuğrul Tülek’in sunumuyla Şişli Kent Kültür Merkezi’ne sinema dünyasından birçok isim katıldı. Gecede, 10 adaylıktan dördünde ödüle ulaşan Abluka’nın en güçlü rakibi Sarmaşık iki ödülde kaldı. Filmdeki performanslarıyla Nadir Sarıbacak en iyi erkek oyuncu, Özgür Emre Yıldırım da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Esme Madra’ya en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran, Emine Emel Balcı imzalı Nefesim Kesilene Kadar filmi Ahmet Uluçay En İyi İlk Film ödülüne layık görüldü. Bulantı, Rüzgarın Hatıraları, Çekmeceler ve Çekmeköy Underground filmlerinin bir ödülle ayrıldığı gecede, İngiliz yönetmen Ben Hopkins’in Hasret adlı yapımı en iyi belgesel ödülüne uzandı.

48. SİYAD ÖDÜLLERİ

Film: Abluka

Yönetmen: Emin Alper (Abluka)

Senaryo: Emin Alper (Abluka)

Kadın oyuncu: Esme Madra (Nefesim Kesilene Kadar)

Erkek oyuncu: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

Yardımcı kadın oyuncu: Şebnem Hassanisoughi (Bulantı)

Yardımcı erkek oyuncu: Özgür Emre Yıldırım (Sarmaşık)

Görüntü yönetimi: Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)

Müzik: Acarkan Özkan, Uran Apak, Erhan Seyran (Çekmeköy Underground)

Kurgu: Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

Sanat yönetimi: Hüseyin Binay, Aslıhan Tiryaki (Çekmeceler)

Belgesel: Hasret (Ben Hopkins)

Kısa film: Salı (Ziya Demirel)

Ahmet Uluçay En İyi İlk Film: Nefesim Kesilene Kadar

Yabancı film: Mad Max: Fury Road

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.