Çağan Irmak’ın yeni filmi Halil Sezai’li

Çağan Irmak yeni filmi Halil Sezai’li olacak. Şarkıları ile olduğu kadar İncir Reçeli filmindeki rolü ile dikkat çeken ve aslında tiyatro eğitimi almış olan Halil Sezai, Çağan Irmak’ın yeni filmi içinde hangi rolü oynayacak? Başrol oyuncusu mu yoksa yardımcı erkek oyuncu mu olacak?

Bu soruların cevabını yakında öğreniriz. Ancak bunun öncesinde filmin konusunun ne olduğuna bir bakalım. Çağan Irmak yeni filmi için Mahir Ünsal Eriş’in bir hikayesini senaryo olarak seçti. Güzel hikayelerin yazarı Mahir Ünsal Eriş’in ikinci kitabı olan Olduğu Kadar Güzeldik’teki “Benim Adım Feridun” film olarak karşımıza çıkacak.

Sait Faik Ödüllü hikayeden sinemaya

Çağan Irmak “Komedi çekeceğim” diyor ve filmde Halil Sezai’yi oynatacağını söylüyor. Hikayedeki Feridun düşünüldüğünde ise Halil Sezai’nin büyük ihtimalle başrolde oynayacağı da tahmin ediliyor. Komikliklerin yer aldığı ancak hüzünlü bir hikaye Benim Adım Feridun.

Mahir Ünsal Eriş, Olduğu Kadar Güzeldik adlı hikaye kitabıyla Sait Faik Hikaye Ödülü’nü kazanmıştı. Okurların bu kitapta en beğendiği hikayelerin başında da Benim Adım Feridun geliyordu.

Feridun’un komik ve hüzünlü hikayesi

Hikayede Erdek’te aşk acısı çeken yalnız, ailesiz bir adamın kafasını dağıtmak için tanımadığı bir düğüne katılması ile ortaya çıkan komiklikler yer alıyor. Oteldeki “Manyaslıların düğününe” dalan genç adamı oradaki biri “Vay Feridun” diyerek bağrına basar. Aslında Feridun olmayan bu genç adamın “Ben Feridun değilim”  demesine fırsat kalmaz. O da artık o tanımadığı insanlar arasında Feridun rolünü oynamaya başlar. Karşılıklı göbek atmalar, içkiler eski hatıralar. Peki Feridun kim? Damadın babası ile kardeş çocuklarıydı Feridun’un babası. Feridun ve ailesi yıllardır Almanya’da yaşıyorlardır ve arada büyük bir küslük olduğu için aileler birbirlerini görmüyordur. Dolayısıyla küçük Feridun büyümüş ve işte bu düğünde karşılarındadır. Tanıyamamışlardır ama koca adam olan Feridun’u herkes bağrına basar. Hatta düğün sonrası eve misafir ederler.

[button color=”red” size=”big” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://724kultursanat.com/benim-adim-feridun-filminin-fragmani/”]FİLMİN FRAGMANINI BURAYI TIKLAYIP İZLEYEBİLİRSİNİZ [/button]

Halil Sezai hikayedeki Feridun karakterini canlandıracak gibi duruyor. Feridun olmayan hikayenin asıl kahramanı melonkolik ve derin bir aşkın acısını çeker. Aile özlemi vardır. Hikayedi şu cümle dikkat çekicidir: “Yalnızlık ailesizlikmiş meğer, yalan da olsa bir ailem olunca nasıl mutlu olduğumu hissettim.”

Düğünde Feridun rolüne bürünen genç adam ilk kez böylesine eğlenir. İlk kez aslında kendisine hayatına ait olmayan akrabalarıyla olmaktan onlarla anılar paylaşmaktan içmekten göbek atmaktan oynamaktan keyif alır. Kafasını dağıtmak için girdiği bu tanımadığı düğün Çağan Irmak için de eğlenceli komik bir senaryoya dönüşür.

Benim Adım Feridun filmi

Edebiyat sever sinemacı

Çağan Irmak, çok kitap okuyan ve edebiyat sever bir sinemacı olduğunu anlatıyor bir röportajda: “Edebiyata meraklı olduğum için hayatım boyunca çok sayıda roman okudum. Lise yıllarında bugünün çağdaş yazarlarının hepsini devirmiştim. Okuduğum o romanlarda duygular en derin, en mahrem yere kadar anlatılıyor ya, işte ben de bunu sinemada yapmaya çalışıyorum. Belki de bu yüzden filmlerim insanlara dokunuyor. Aslına bakarsan edebiyatı ve müziği sinemadan daha çok seviyorum. Fakat bunları yapamadığım için hepsini birleştirip sinemada kendimi ifade ediyorum…”

Çağan Irmak’ın yeni filmi için sözleri şöyle: “Mahir Ünsal Eriş’in sekiz sayfalık ‘Benim Adım Feridun’ hikayesine senaryo yazdım. İlk defa bir edebiyat uyarlaması üzerinde çalışıyorum. Çok farklı ve genç bir komedi olacağını garanti edebilirim.”

Benim Adım Feridun filmi

Çağan Irmak’ın yeni filmi için hangi isim uygun olabilir, sorusunun cevabı ise sanki “Benim Adım Feridun” olarak belirlenecek gibi geliyor. Bakalım bekleyip göreceğiz. Çağan Irmak, Erdek’e giderek çekip yapacağı yerleri belirledi. Çalışmalara başladı. Hatta çalışmalara başladığını instagram hesabından Erdek’te çekim yapacağı yerden bir fotoğrafı paylaşarak, altına “De haydin bismillah” yazarak  takipçilerine duyurdu. Benim Adım Feridun filmi

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM