50. İstanbul Müzik Festivali coşkusu devam ediyor

50. İstanbul Müzik Festivali, ikinci haftasında “İstanbul Semt Şarkıları”, Amsterdam Sinfonietta & Anastasia Kobekina, “Echoes of Life” Alice Sara Ott, Kinan Azmeh Cityband ve Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer konserlerini müzikseverlerle buluşturacak.

50. İstanbul Müzik Festivali coşkusu devam ediyor. 24 Haziran’a dek sürecek olan festivalin ikinci haftasında “İstanbul Semt Şarkıları”, Amsterdam Sinfonietta & Anastasia Kobekina, “Echoes of Life” Alice Sara Ott, Kinan Azmeh Cityband ve Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer konserleri düzenlenecek. 

50. İstanbul Müzik Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenleniyor.

18 Haziran Cumartesi günü Müzikli Bir Hafta Sonu – II ve Hafta Sonu Klasikleri – II konserleri Yıldız Parkı’nda ücretsiz olarak müzikseverlerle buluşacak. 19 Haziran Pazar günü ise Müzik Rotası, müzikseverleri Kadıköy’de keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

50. İstanbul Müzik Festivali’nde Haftanın Konserleri

“Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yarim” / İstanbul Semt Şarkıları
13 Haziran Pazartesi 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Amsterdam Sinfonietta & Anastasia Kobekina
14 Haziran Salı 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Echoes of Life “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott
16 Haziran Perşembe 21.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kinan Azmeh Cityband
17 Haziran Cuma 20.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Müzikli Bir Hafta Sonu – II
18 Haziran Cumartesi 16.00, Yıldız Parkı

Hafta Sonu Klasikleri – II
18 Haziran Cumartesi 19.00, Yıldız Parkı

Müzik Rotası @ Kadıköy
19 Haziran Pazar 12.00 & 13.00, Kadıköy

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer
19 Haziran Pazar 21.00, Harbiye Saint Esprit Katedrali

 

“Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yarim” / İstanbul Semt Şarkıları

13 Haziran Pazartesi 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras
Programında İstanbul’a dair özel eserlerin yer aldığı “Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları başlıklı konserin programında ise Lavtacı Hristo Ağa, Yesari Asım Arsoy, Refik Fersan ve Münir Nurettin Selçuk gibi bestecilerin İstanbul’un semtlerini müzikle tasvir ettiği eserleri var. Dilek Türkan ve İbrahim Suat Erbay’ın sesleri ve Derya Türkan, Özata Ayan, Mete Aslan, Volkan Erten, Serdar Bişiren ve Devrim Ekiz’in enstrümanlarının buluşacağı bu konser festival izleyicisine Boğaz’a nazır bir yaz akşamında, İstanbul’un seslerini sunacak. Işıklar Holding’in sponsorluğunda düzenlenecek konser, 13 Haziran’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleştirilecek.

Amsterdam Sinfonietta & Anastasia Kobekina

14 Haziran Salı 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
İstanbul Müzik Festivali, 2011’den bu yana yeni eser siparişlerinin yanı sıra, klasik müzikte çığır açan yepyeni eserlerin ilk seslendirilişlerine de ev sahipliği yapıyor. New York Times’ın “neslinin en başarılı ve eksiksiz müzisyenlerinden biri” diye övdüğü muazzam besteci, şef ve piyanist Thomas Adès’in son eseri Shanty – Over the Sea’nin Türkiye prömiyeri 50. İstanbul Müzik Festivali’nde gerçekleşecek. Bu konserde, şefsiz müzik icrasıyla uzmanlaşan, Avrupa’nın en önemli konser salonları ve müzik festivallerinin düzenli konuğu Amsterdam Sinfonietta, konzertmeister’ı Candida Thompson ile birlikte günümüzün en parlak çellistlerinden Anastasia Kobekina’ya eşlik edecek. Mercedes-Benz sponsorluğunda düzenlenecek konser, 14 Haziran’da CRR Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Echoes of Life “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott

16 Haziran Perşembe 21.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
16 Haziran’da CRR Konser Salonu’nda izleyiciyle buluşacak Echoes of Life “Yaşamdan Yansımalar” başlıklı konserde, klasik müziğin en yaratıcı zihinlerinden biri olan Alice Sara Ott, müzik yaşamının yansımalarını içeren albümüyle aynı adı taşıyan Echoes Of Life projesiyle sahnede olacak. Chopin’in opus 28 Prelüdler’inin etrafında inşa edilen, György Ligeti, Nino Rota, Chilly Gonzales, Tōru Takemitsu, Arvo Pärt, Francesco Tristano ve Ott’un yapıtlarından oluşan resitalde izleyiciler Hakan Demirel’in hazırlayacağı dijital video yerleştirmesiyle sanal bir yolculuğa çıkarak özgün bir konser deneyimi yaşayacak. Konser, Berrin Erengül, Elvan Tuğsuz Güven, Eva Barlas sponsorluğunda gerçekleşecek.

Kinan Azmeh Cityband

17 Haziran Cuma 20.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi
Müziğini dünyanın dört bir köşesine taşıyan Suriye asıllı klarnet ustası Kinan Azmeh, topluluğu Cityband ile festivalin 50. yılında, derin ve bir o kadar da etkileyici bir iz bırakmak için 17 Haziran’da, Nobel İlaç sponsorluğunda festivale konuk oluyor. Topluluk, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nin büyülü atmosferinde Azmeh’in caz dünyasını, Arap müziği ve diğer eserleri bir araya getiren özgün çalışmalarının yanı sıra, Şam ve New York’tan esintiler taşıyan eserlerini seslendirecek.

Müzikli Bir Hafta Sonu – II

18 Haziran Cumartesi 16.00, Yıldız Parkı
50. İstanbul Müzik Festivali, İKSV Alt Kat işbirliğiyle, İstanbul’un her iki yakasında, çocuklara ve ailelerine yönelik ücretsiz bir etkinlik serisi düzenliyor. 18 Haziran’da Yıldız Parkı’nda gerçekleştirilecek Müzikli Bir Hafta Sonu programında yer alan, Atölye Pikolo’nun yürüteceği, 3-6 yaş grubuna yönelik, Ses Ver, İlham Ver başlıklı atölyede, küçük müzisyenler, farklı müzik aletlerini tanıyarak seslere kulak verecek ve Orff Schulwerk tekniğiyle ritim, hareket egzersizleri yapacak. Atölyenin ardından, 7 ve üzeri yaş grubuna yönelik İstanbul Efsaneleri başlıklı eser sahnelenecek. Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nden Nazlı Çevik Azazi ve Roza Erdem’in kaleme aldığı ve Evrim Demirel’in müziklerini yazdığı, İstanbul’u konu alan çeşitli mitolojik hikâyelerin anlatılacağı eser, oda müziği topluluğu eşliğinde, Roza Erdem’in anlatımıyla sahnelenecek. Etkinlik kapasitesi sınırlı olduğundan, katılım için rezervasyon.iksv.org/muzikfestivali adresinden rezervasyon yapılması gerekiyor.

Hafta Sonu Klasikleri – II

18 Haziran Cumartesi 19.00, Yıldız Parkı
Hafta Sonu Klasikleri’nin ikincisinde Umut Sağlam ve Duo Aliada izleyicilerle bir araya gelecek. Kurt-Sanderling Akademi üyesi başarılı genç cellist Umut Sağlam keyifli bir dinletiyle bizi karşılayacak. Saksofoncu Michał Knot ve akordeoncu Bogdan Laketic’ten oluşan Duo Aliada ise Wiener Musikverein tarafından “olağanüstü yetenekli ve yaratıcı müzisyenler” olarak niteleniyor. Mercedes-Benz sponsorluğunda düzenlenecek konser 18 Haziran’da Yıldız Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Müzik Rotası @ Kadıköy

19 Haziran Pazar 12.00 & 13.00, Kadıköy
Festivalin en özel projelerinden Müzik Rotası, İstanbul Müzik Festivali’nin 50. yılında Kadıköy’e çeviriyor. İzleyiciler, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye’de yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Moda’daki Meryem Ana – Asompsiyon Kilisesi’nde Türkiye, İtalya, Avusturya’dan müzisyenler Gülin Ataklı, Barış Büyükyıldırım, Umut Sağlam, Paolo Tagliamento ve Duo Aliada’yı izleme fırsatı bulacak. 19 Haziran’da gerçekleştirilecek Müzik Rotası’nın sponsoru Meke.

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer

19 Haziran Pazar 21.00, Harbiye Saint Esprit Katedrali
19 Haziran’da, barok tarzının en ince detaylarını barındıran, tablo ve vitraylarıyla, tavanındaki inanılmaz güzellikteki resimlerle büyüleyici bir atmosfer yaratan Harbiye Saint Esprit Katedrali’nde gerçekleşecek bir başka konserde ise “klasik müziğin gitardaki kahramanı” Miloš Karadaglić, Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer’le buluşuyor. Gitar ve klarnetin eşsiz bir biçimde buluşacağı konser programında Sor, Bach, Albéniz, Piazzolla ve Villa-Lobos’un besteleri yer alacak

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.