Neşet Ertaş filmi için mahkeme kararını verdi

Neşet Ertaş’ın hayatını sinemaya aktaracak olan filmin çekimleri ailenin açtığı dava üzerine durdurulmuştu. “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi hakkında son kararı mahkeme verdi.

Neşet Ertaş filmi için mahkeme kararını verdi

Neşet Ertaş filmi için mahkeme kararını verdi. Türk Halk Müziğinin büyük ustası Neşet Ertaş’ın hayatı sinema filmi olacak mı? Bu sorunun cevabı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesinde karara bağlandı. 

Dijital Sanatlar Yapımevi, Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi için çalışmalara başlamıştı.

Fragmanı da geçtiğimiz aylarda paylaşılan Garip Bülbül Neşet Ertaş filmi için merhum ustanın ailesi mahkemeye giderek, çalışmaları durdurtmuştu. 

Neşet Ertaş’ın ailesi yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabının babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmişti. İstanbul 2. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, kitapla aynı ismi taşıyan filmin çekimlerini ‘tedbiren’ durdurmuştu. 

Davanın taşındığı üst mahkeme olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi, “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi hakkında kararını açıkladı. Karar Dijital Sanatlar Yapımevi lehine sonuçlandı.  

 

Kararda, ‘sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz’ ifadesi yer aldı. Bir televizyon kanalının (CnnTürk) arşivinden gün yüzüne çıkan söyleşiye dayanarak verilen kararla yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği film sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

Neşet Ertaş söyleşide, daha önce hakkında yazılmış kitaplar olsa da noterden muvafakat verdiği ve bilgilerini aktardığı tek yazar olan Prof. Dr. Erol Parlak’la şiirlerini, türkülerini yazılan kitapta gelecek nesillere aktarmak istediğini belirtiyor.

Dijital Sanatlar Yapımevi: “Haklıydık kazandık”

Dijital Sanatlar Yapımevi’nden mahkeme kararıyla ilgili yapılan açıklamada; “Prof. Dr. Erol Parlak’ın büyük usta, son abdal Neşet Ertaş’ın hayatını anlattığı kitabının tüm haklarını aldık ve kendisinin danışmalığında filmimizin çekimlerine başladık. Çekimler sırasında yaşananlar ve söylenenler ve sansür uygulama girişimleri bizleri çok üzdü. Ancak mahkeme kararı haklılığımızı ortaya çıkarttı ve bizler büyük sanatçının anısına sonsuz saygımızla, abdal kültürüne yakışır şekilde, şarkılarıyla türküleriyle filmimizi izleyicilerle buluşturmak üzere gün sayıyoruz. Çünkü kendisinin de televizyon röportajında kitabıyla ilgili olarak belirttiği gibi bizler de gelecek nesillere kendisini filmimiz aracılığıyla anlatmak istiyoruz” dendi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.