6. İstanbul Karagöz Festivali ödülleri sahiplerini buldu

30.11.2022
A+
A-

12-30 Kasım 2022 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle İstanbul’da seyircisi ile buluşan 6. İstanbul Karagöz Festivali’nde dün gece ödül heyecanı vardı.

6. İstanbul Karagöz Festivali ödülleri sahiplerini buldu

6. İstanbul Karagöz Festivali ödülleri sahiplerini buldu. 12-30 Kasım 2022 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle İstanbul’da seyircisi ile buluşan 6. İstanbul Karagöz Festivali’nde dün gece ödül heyecanı vardı.

İSYAP Sanat Yapım ve Karagöz Derneği öncülüğünde gerçekleşen 6. İstanbul Karagöz Festivali; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beyoğlu Belediyesi, Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Güngören Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Beykoz Belediyesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi, laf. ajans, 1001 Sanat ve GZT’nin destekleriyle gerçekleştirildi.

UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Mirasımız” olarak tescil edilmiş olan Karagöz sanatını daha görünür kılmak ve tüm renklerini seyirci ile buluşturmak hedefiyle gerçekleştirilen 6. İstanbul Karagöz Festivali’nde dün gece Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan törenle özel ödüller sahiplerini buldu.

Ödül Gecesi, Levent Çelik öncülüğünde gerçekleştirilen Hayalnâme adlı Karagöz şarkılarından oluşan konserle başladı.

Yaşam Boyu Onur Ödülü, yakın zamanda kaybettiğimiz Yaşayan İnsan Hazinesi Karagöz Sanatçısı Alpay Ekler’in oldu. Emek ödülleri, Meserret Oral ve R. Şinasi Çelikkol’a takdim edildi. Karagöz Sanatına Katkı Ödülleri, yapmış oldukları çalışmalarla, Hüseyin Dilan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Beykoz Tiyatro Akademisi ve Cemal Ünlü’ye takdim edildi.

Yaşayan İnsan Hazinesi Metin Özlen Özel Ödülü Karagöz sanatçısı Tayfun Özeren’e, Yaşayan İnsan Hazinesi Orhan Kurt Özel Ödülü Karagöz sanatçısı Ahmet Uysal’a, Yaşayan İnsan Hazinesi M. Tacettin Diker Özel Ödülü Karagöz sanatçısı Göher Ergün’e Yaşayan İnsan Hazinesi Alpay Ekler Özel Ödülü Karagöz sanatçısı M. Emin Taşdemir’e takdim edildi.

Bu sene Karagöz Sanatına Destek Ödülleri ise, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, İstanbul Rumeli Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi, Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Güngören Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, laf. Agency, 1001 Sanat ve GZT’ye takdim edildi.

Milli Kültür Seferberliği Anlayışıyla, Karagöz sanatımızın renklerini seyirci ile buluşturma gayreti içinde olan İstanbul Karagöz Festivaline, bu sene birçok Karagöz sanatçısı gösteri ve atölye çalışmaları ile katıldı.

Göher Ergün, Özgür Atkın, Alican Balakin, Seçkin Bayramoğlu, Deniz Karalar, Nazım Öney Olcaytu, Sibel Tomaç, M. Emin Taşdemir, Ercan Sönmez, Enis Ergün, Cafer Sadık Hadimioğlu, Ramiz Balakin, Bülent Aksu, Cemal Fatih Polat, Hüseyin Dilan ve Ata Camuz, festivalde gösterileri ile yer aldılar.

Dr. Nazlı Miraç Ümit, Selçuk Delipınar, Cihangir Köse, Azime Handan Delipınar, Deniz Karalar, M. Emin Taşdemir, Gonca Ceylan, Barış Baş, H. Ruşen Gülen, Bülent Aksu ve Sibel Tomaç, festival kapsamında söyleşi gerçekleştirdiler.

Karagöz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Tomaç yaptığı açıklamada: “Milli kültürümüzün önemli değerlerinden olan Karagöz sanatını her sene daha fazla insanımıza ulaştırma gayreti içerisindeyiz. İnanıyoruz ki, daha fazla kurumun desteğiyle, Milli Kültür Seferberliği çatısı altında toplanarak, önümüzdeki sene Karagöz Festivallerini daha fazla şehirde gerçekleştiriyor olacağız” dedi.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.