Özlem Bay romanı ‘Gözyaşların Ne Renk’ okurlarla buluşuyor

Gazeteci Özlem Bay’ın ‘Gözyaşların Ne Renk’ adlı romanı ile okurların karşısında. Özlem Bay, daha önce bir masal kitabıyla okurlarla buluşmuştu. Şimdi de roman dalında edebi bir eser ile edebiyat dünyamızda yürüyüşünü sürdürüyor.

Özlem Bay romanı ‘Gözyaşların Ne Renk’ okurlarla buluşuyor. Gazeteci ve köşe yazarı Özlem Bay, okurların karşısına bu kez bir roman ile çıktı. ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’ adlı kitabının ardından Özlem Bay bu kez ‘Gözyaşların Ne Renk’ adlı romanıyla edebiyat dünyamızda yürüyüşünü sürdürüyor. 

‘Gözyaşların Ne Renk’  tıpkı mitolojide adı geçen ‘Phoenix’ kuşu gibi küllerinden yeniden doğan hayatları anlatıyor. Pek çok yaşanmış insan öyküsü okurlara ulaşıyor. 

Özlem Bay, “Güç; kaç yaşında olursak olalım, kadın ya da erkek demeden geçmişte aldığınız her türlü yaranın izini silmek için cesur olmaktır. Güç; zamanında canımızı çok acıtmış, bizi kanatmış olan yaralarımızı zamanla iyileştirebilmemizdir. Güç, çekinmeden ve kontrol etmeye çalışmadan hayata kendinizi teslim edebilmektir. Güç, boşalan yerleri doğru hamlelerle doldurabilmektir. Güç, yeniden doğabilmektir…” diyor. 

Özlem Bay 22 yıllık gazeteci. Önce masal şimdi roman… Edebi eser üreten gazeteciler arasında Özlem Bay da yerini aldı.

Roman, Ceres Yayınları’ndan çıktı. Yayınevi Özlem Bay’ın romanını iki yıllık bir çalışma ile tamamladığını belirtiyor. 

Roman, kitapevlerinin yanı sıra www.ceresdukkan.com ve tüm online kitap satış platformlarında kitapseverler ile buluşuyor.

Kitabın arka kapağından

Küllerinden yeniden doğanların öyküleri…

Kitapta okuyucuları yaşanmış insan hikayelerinin beklediğini söyleyen yazar, “1930’larda Karadeniz’de bir şehirde dünyaya gelen Kazım’ın hayatıyla başlayan roman, birbiriyle bağlantılı insanların maceralarıyla devam ediyor. Hepsinin ortak yönü ise hayata karşı güçlü ve sağlam durmaları… Öyle ki hepsinin dibe vurduğu zamanlar var. Ancak hepsii hayattan ümidini kaybetmeden yola devam ediyorlar. Tıpkı mitolojide adı geçen Phoenix kuşu gibi… Yani küllerinden yeniden doğuyorlar” diye anlatıyor.

Kaybettiği anne ve babasına ithaf etti

Karakterler yazara çok da yabancı kişiler değil aslında. Anneannesi Metine de var, halası Halise de… Ailesinden, uzak ve yakın çevresinden dinlediği hayatları kaleme aldığını dile getiren Bay, “Pek çok olayın yaşandığı romanda; aşk da, ihanet de, ölüm de, mutluluk da, hüzün de, başarı da var” diyor.

Yazara göre hayatlarımızda sıfır noktası ile zirve aslında aynı… “Çünkü insanlar sıfır noktasına geldiklerinde zirveye çıkmış oluyorlar. Çünkü tam o noktada zirveye tırmanmak için güçle, umutla dolu oluyorlar. İşte bu romanda o güce ve umuda sahip olan insanlar var” diyen Bay, kitabı kaybettiği babası Ziya ve annesi Mine Bay’a ithaf ediyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.