AB yaptırım listesinde Rus yazar ve sanatçılar da var

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa Birliği yaptırımlar listesini açıkladı. Listede ünlü Rus yazar ve sanatçılar da bulunuyor.

AB yaptırım listesinde Rus yazar ve sanatçılar da var. Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı yaptırım listesi belli oldu.

AB’nin yaptırım listesine dahil ettiği Rusların arasında ünlü yazar ve sanatçılar da var.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatının 6’ncı gününe girildiğinde batı ülkelerinin yaptırımları daha da netleşti. Ekonomik yaptırımlarla Rusya durdurulmaya çalışılırken, AB’nin yaptırım listesineki Rusların isimleri belli oldu.

AB Konseyi tarafından yaptırımlarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Yaptırımlar listesinde 26 kişi ve 1 kuruluş eklendiği belirtilerek “Yeni listeler, petrol, bankacılık ve finans sektörlerinde aktif olan oligarklar ve iş adamlarının yanı sıra hükümet üyeleri ve üst düzey askeri şahsiyetleri ve Ukrayna karşıtı propagandanın yayılmasına katkıda bulunan ve Ukrayna’nın işgaline karşı olumlu bir tutumu teşvik eden propagandacıları içeriyor.” ifadesi yer aldı. 

AB Konseyi açıklamasında şöyle devam edildi: 

“Bu ek yaptırımlarla Putin rejiminin desteklenmesinde önemli ekonomik rolü olan ve sistemden finansal olarak yararlanan herkesi hedefliyoruz. Bu yaptırımlar Putin’in seçkinlerinin servetini ortaya çıkaracak. Ukrayna’nın işgalini sağlayanlar, yaptıklarının bedelini ödeyecek. Şu anda toplam 680 kişi ve 53 kuruluş için geçerli olan kısıtlayıcı önlemler, varlıkların dondurulmasını ve listelenmiş kişi ve kuruluşlara fon sağlanmasının yasaklanmasını içeriyor. Ayrıca listede yer alan kişilere uygulanan bir seyahat yasağı, bunların AB topraklarına girmesini veya bu topraklardan transit geçişini engellemektedir.”

AB yaptırım listesinde ünlü yazar ve sanatçılar

AB, yaptırım listelerine Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus devlet petrol şirketi Rosneft Başkanı İgor Seçin, Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, Alişer Usmanov, Mihail Fridman, Pyotr Aven, Aleksey Mordaşov, Gennadiy Timçenko, Pyotr Fradkov gibi isimleri dahil etti.

Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko, İnşaat Bakanı İrek Fayzullin, Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev gibi devlet adamlarının yanı sıra viyolonsel ustası Aleksandr Roldugin, yazar Zahar Prilepin, film yönetmeni Tigran Keosayan ve bazı gazeteciler de yaptırım listesine girdi.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.