Ahmet Bozkurt şiirleri Ku’Yu ile kitaplaştı

Şairin ilk kitabı Ku’yu raflarda yerini aldı. Ahmet Bozkurt, ilk şiir kitabı ile okurlarla buluşuyor.

Ahmet Bozkurt şiirleri Ku’Yu ile kitaplaştı

Ahmet Bozkurt şiirleri Ku’Yu ile kitaplaştı. Şair Ahmet Bozkurt ilk şiir kitabı Ku’yu İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Şiir, edebiyat eleştirisi, felsefe ve tiyatro gibi pek çok alandaki çalışmalarıyla tanınan Ahmet Bozkurt’un şiirleri Ku’yu adı verilen kitabında bir araya getirildi.

Yayınevi tarafından Ku’yu ile ilgili yapılan tanıtımda “Dil seçimi, anlam zenginliği ve kullandığı imgelerin zenginliğiyle öne çıkan şiirlerde şair şiirin hem zihinsel hem de düşsel boyutuna yeni anlamlar katıyor.” ifadesi yer alıyor. 

Tanıtım metninden okuyalım:

Zaman içerisindeki zamansızlığın şiirleri

Her türlü indirgemeci yaklaşımın dışına çıkarak ısrarla şiire ve şiirin poetik düzlemine ilişkin felsefi-düşünsel çıkarımlarla yazın dünyamızı zenginleştiren şairin düşsel ve bilgisel duyuşların derin bir dışavurumu olarak görülecek şiirlerinde lirizmin iç sesi hiçbir zaman eksik olmuyor.

Şiirinin katmanlı, ele geçmez yapısı yeni bir sesin müjdecisi aynı zamanda. Hayatın süreğen bir akış içerisinde var olduğunun farkında olan bir şiir toplamı Ku’yu. Unutuşun içerisinde bir bekleyiş, zamanın içerisinde bir zamansızlık ve her zaman başkasının bakışına kendisini hapseden bir yüz Ku’yu kitabında yer alan şiirlerin nedenselliğini oluşturuyor.

Aşk, zaman, bekleyiş, varlık gibi pek çok öbekte toplanabilecek bu şiirlerde söz söyleme yetisinin aşkın varlık haline tanıklık edeceksiniz.

Ku’yu’daki şiirlerin duygusu sözün birdenbireliği, sakınımsızlığı üzerine kuruludur.

Ahmet Bozkurt’tan yağmurun ısrarına sorular soran şiirler…

Ahmet Bozkurt kimdir?

1977 Erzincan-Tercan doğumlu. 1998-1999 yılları arasında arkadaşlarıyla birlikte, Erzincan’da yayımlanan Taşra dergisinin yayın kurulunda yer aldı. 2000 yılında yine Erzincan’da Le poète travaille (şair çalışıyor) dergisini çıkartmaya başladı. Le poète travaille dergisi Türk edebiyatında yerellik-merkez ve taşra kavramlarının hararetle tartışıldığı bir zeminin ateşleyicisi oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Tiyatro bölümü mezunu. Cumalı-Seferis Gökyüzü Derneği ve PEN üyesi. Hayalet Gemi, Birikim, Toplum ve Bilim, Geceyazısı, Tezkire, Virgül, Düşünen Siyaset, Skala, Est&Non, Hürriyet Gösteri, Kitap-lık, Cey Sanat, Mimesis, Hece, Sınırda, Le poète travaille gibi dergilerde şiirleri, dil felsefesi, modernizm-postmodernizm, yapısalcılık, sanatsal dilin oluşumu, şiirde ben, özne-ben’in dilsel işlevleri ve dilin şiirdeki varoluşsal yaratımı, varoluşsal bellek ve hakikatin kaynağı sorunsalına şiirin duyumsallığında cevap arayan çalışmaları, edebiyat ve resim eleştiri yazıları, denemeleri, tiyatro oyunları yayımlandı. Resim ve şiir üzerine yazdığı yazılar pek çok ortak kitapta yer aldı. Edebiyat ve şiir sempozyumlarına konuşmacı olarak katılarak bildiriler sundu.

Yapıtları

Eleştiri/Deneme/Kuram:

Şair Çalışıyor, İstanbul 2007, Şiirden Yayınları.

Varlık Tutulması: Jean-Paul Sartre Tiyatrosunda Varlık ve Hiçlik,

İstanbul 2012, Ayrıntı Yayınları.

Orpheus’un Bakışı, İstanbul 2014, Ayrıntı Yayınları.

Unutma Zamanı: Yazı, Bellek ve Eleştiri, İstanbul 2015,

İnkılâp Kitabevi.

Mum Lekesi: Eleştirinin Kıyıları, İstanbul 2016, İnkılâp Kitabevi.

Şiir-Fragmanlar: Her Yüz Bir Dünyadır, İstanbul 2017, İnkılâp Kitabevi.

Şiir:

Ku’yu, İstanbul 2018, İnkılâp Kitabevi.

ARKA KAPAK YAZISI

Şiir kalbe düşer…

İşte geldim, ağlarım senin önünde.

Yiten ruhunun tanıklığı için,

Sonsuza dönen kalbinin kanat çırpışları için,

Zamanın bulutlarıyla sulandırdığın,

Sözünün birliği için ağlarım.

Yokluğunun anısı, yiten sözdür belleklerde.

Tutulayım güneşinin önünde,

Küllerimi dağıt kumlara, rüzgârlara.

İşte geldim, ağlarım senin önünde.

Çöllerden geçiririm sessizliğimi,

Nice kurumuş kuyulardan çekerim gözyaşımı.

Editör: Pelin Çite

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.