Ahmet Haşim Bize Göre ile yeni ufuklara

Edebiyatımızın usta büyük şairlerinden Ahmet Haşim’in üç düz yazı eseri tek ciltlik kitap haline getirildi. Günümüz Türkçesi ve açıklamalı orijinal metinler iki ayrı kitap halinde okura sunuluyor.

Ahmet Haşim Bize Göre ile yeni ufuklara yolculuğa çıkarıyor. Edebiyatımızın kült isimlerinden Ahmet Haşim’in iki eseri tek ciltte bir araya getirildi. 

Can Yayınları, Ahmet Haşim’in düz yazılarından oluşan “Bize Göre”, “Gurebahane-i Laklakan” ve “Frankfurt Seyahatnamesi” adlı üç eserini tek ciltte topladı. Eserler iki ayrı kitap halinde okurlara açıklamalı orijinal halinde ve günümüz Türkçesi ile sunuluyor.

Türk şiirinin dev ismi Ahmet Haşim’in ilk defa 1928’de basılan Bize Göre ve Gurebahane-i Laklakan kitapları ile 1933’te basılan Frankfurt Seyahatnamesi, titizlikle hazırlanmış bir baskıyla bir araya getirildi.

Günümüz Türkçesi ile hazırlanan baskıda Erkan Irmak’ın imzası var. Erkan Irmak, döneme ait kavramları, yer ve kişi isimlerini notlandırdı. Kitapta şairin, dönemini –belki tüm dönemleri– etkilemiş gelişmelere dair ilginç fikirleri yer alıyor. 

Can Yayınları tarafından hazırlanan tanıtım metninde Erkan Irmak eserleri şöyle anlatıyor:

“Ahmet Haşim’in yazılarından alınacak estetik haz elbette her devirde son derece yüksektir ancak bu yazılar bize aynı zamanda erken Cumhuriyet döneminin güncel meselelerini öğrenme, o yılların şehir hayatı hakkında fikir sahibi olma, entelektüel tartışmaların içine hızla ve büyük bir kolaylıkla katılma fırsatı da sunar. Dahası, Ahmet Haşim’in ele aldığı ve pek çoğu ufak değişikliklerle bugün de gündemimizi işgal etmeyi sürdüren bu konular, yazarın zamanı aşan, evrensel düşünüşünü bize göstermektedir. Bir başka deyişle, Ahmet Haşim’in yazıları, günümüzün okuruna da hâlâ yeni bir şeyler öğretmeyi fazlasıyla vaat etmektedir.”

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.