Ahşaba Dokunmak Sergisi Kadıköy’de

Ahşaba gönül verenlerin oluşturduğu sergi Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde bugün açılıyor. Sergi 8 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

Ahşaba Dokunmak Sergisi Kadıköy’de

Ahşaba Dokunmak Sergisi Kadıköy’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde kapılarını açıyor. Heykeltıraş ve ressam Ayhan Tomak’ın Ahşap Yontu Atölyesi öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergi bugün açılıyor. 

‘Ahşaba Dokunmak III’ sergi 30 Kasım – 8 Aralık 2019 tarihleri arasında açık kalacak. Sergide, farklı mesleklere sahip 15 katılımcının eserleri yer alıyor.

Ayhan Tomak, 1995 yılından bu yana sanat hayatına devam ediyor. Ahşap Yontu Atölyesi çalışmalarında öğrencilerinin eserlerinden oluşan ‘Ahşaba Dokunmak III’ sergisi bugün Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde kapılarını açıyor.

Sergi, atölyede çalışmalara katılan, çeşitli meslek dallarında yer alan katılımcılarla gerçekleşen 3’üncü sergi olma özelliğini taşıyor.

Sergide eseri bulunan ahşaba gönül vermiş olan farklı meslek gruplarından isimler şunlar: Alper Arman, Ayten Osken, Bircan Yorulmaz, Derya Türkoğlu, Hakan Yücel, İlknur Cebiroğlu, Kenan Atım, Neşe Konca, Safiye Özkan, Serap Apaydın Başkır, Sezin Çelik Karslı, Soner Tatlıdede, Şebnem Günay, Uğur Yılmaz ve Zuhat Efe’nin ahşaba gönül vermiş kişiler.   

‘Ahşaba Dokunmak’ sergisinin ilki 2017 yılında yine Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmişti. Yaz aylarında 20. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nde sanatseverlerle buluşan sergi hayli ilgi görmüştü.

‘Ahşaba Dokunmak III’ adıyla gerçekleşecek bu sergide, yeni öğrenci katılımları ile ahşap heykel ve tasarımlarından oluşan eserler yer alacak. Sergide aynı zamanda Tomak’ın ‘Saklı Yaşam’ ve ‘Artemis’ adlı iki eseri de yer alacak.

Sergi: 30 Kasım – 8 Aralık 2019
Yer: Barış Manço Kültür Merkezi
Caferağa, Nailbey Sk.  Kadıköy/İstanbul

Ayhan Tomak Kimdir?

Ayhan Tomak, 2009 yılından itibaren, Balat’ta bulunan atölyesinde, kendi kişisel çalışmalarının yanı sıra değişik yaş ve meslek grubundan katılımcılar ile ahşap heykel, rölyef ve tasarım üzerine atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Atölye çalışmalarına katılan üniversite öğrencileri, akademisyenler, mimarlar, doktorlar ve avukatlar gibi birçok kesimden katılımcılar ile ahşap yontu konusundaki bilgilerini paylaşıyor.

Atölye çalışmalarının sonucunda kişilerin her biri ahşaba farklı yorumlar katarak değişik güzellikte eserler ortaya çıkarıyorlar. Çıkan eserlerin arasında heykel ve rölyefler, klasik el oyması örnekleri ve küçük ahşap obje tasarımları yer alıyor. Sanatçı, bir çeşit sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiği bu atölyelerin sonucunda çıkan eserlerin, daha fazla insan ile paylaşılması, ahşap yontu ile ilgili bilgilerin aktarılması ve toplumda alt kültür oluşturulması amacıyla, çeşitli sergi, workshop organizasyonlarıyla izleyicilerle buluşturmaktadır.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.