Ai Weiwei mültecilerin dramı için Midilli’de

Dünyanın gözü kulağı Ege sularında yaşanan mülteci dramında. Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Çinli Ai Weiwei mültecilerin yaşadığı drama seyirci kalmadı. Onların sorunlara dikkat çekmek amacıyla Yunanistan’ın Midilli adasında atölye kurdu.

Ai Weiwei, dünyada mültecilerin yaşadığı drama yeteri kadar ilgi gösterilmediğini çare üretilmediğini kaydederek “Bir sanatçı olarak, insanlığın mücadelelerine ilgi göstermek zorundayım” dedi. Mültecilerin sorunlarına karşı büyük bir yetersizlik ve isteksizlik olduğunu da kaydeden Ai Weiwei, Yunanistan’a bağlı adada mültecilerle görüştü. Weiwei hassasiyetini şöyle dile getirdi: “Bir sanatçı olarak insanlığın sorunlarıyla ilgilenmek zorundayım” Ai Weiwei

MİDİLLİ’DE ATÖLYE KURDU

Geçtiğimiz yıl Çin hükümeti tarafından pasaportu geri verildikten sonra dikkat çekici projeleriyle dünyanın dört bir yanını dolaşan Ai Weiwei, bu kez mülteci sorununa dikkat çekmek için Midilli Adası’nı mesken tuttu. Sanatçı burada sınır noktasında mültecilerle görüşmeler gerçekleştiriyor ve tanıdıklarının önemli bir kısmını sosyal medyada paylaşıyor. Sanatçı AP’ye yaptığı açıklamada “Bir sanatçı olarak, insanlığın sorunlarıyla ilişki içinde olmak zorundayım. Bunu sanatımdan ayrı görmem. Sınır burada değil sınır bizim aklımızda ve kalbimizde,” diye konuştu. Weiwei daha önce de heykeltıraş Anish Kapoor’la beraber mültecilere dikkat çekme amaçlı bir yürüyüş gerçekleştirmişti.

Sanatçının pasaportu geçen yıl Çin hükümeti tarafından pasaportu geri verildi. Ardından da Weiwei, dünyanın dört bir yanında toplumsal projelerde öne çıktı. Ai Weiwei, bu kez mülteci sorununa dikkat çekmek için Midilli Adası’nı mesken edindi.Ai Weiwei Midilli'de

İNSANLIK MÜCADELESİNE İLGİ

Midilli adasındaki stüdyoda öğrencileriyle birlikte sığınmacı kriziyle ilgili çalışmalar üreteceklerini belirten sanatçı, burada sınır noktasında mültecilerle görüşmeler gerçekleştirip sosyal medyada paylaşıyor. Sanatçı Associadet Press (AP)’ye şu açıklamada bulundu: “Bir sanatçı olarak, insanlığın mücadelelerine ilgi göstermek zorundayım. Bu mücadeleleri hiçbir zaman sanatımdan ayrı tutmuyorum. Sınır burada değil sınır bizim aklımızda ve kalbimizde. Hollanda, Norveç ve İspanya’dan gelen sivil toplum kuruluşları bu konuda olağanüstü bir çaba gösteriyor. Ama dünyanın birçok ülkesinde bu olayın farkına varma konusunda büyük bir yetersizlik ve eyleme geçme konusunda da isteksizlik görüyorum.”

Sığınmacılara karşı son derece yardımsever ve hoşgörülü bir tavır takındıkları için Midilli halkından övgüyle söz eden sanatçı, Midillililerin bu sorunun üstesinden gelmek için sınırlı olanakları olduğunu da vurguladı.

Ai Weiwei, daha önce de ünlü heykeltıraş Anish Kapoor’la beraber mültecilere dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirmişti.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM