Koton Kitap Yeni Yazarlar Peşinde

06.01.2016
A+
A-

Yayınevleri çoğu kez yayımlayacağı kitaplar konusunda detaylara çok fazla detaya dikkat ediyor: Hitap ettikleri okurların ilgisini çeker mi, ne kadar kişiye ulaşır, hangi yazarın kitabı nasıl sunulmalı gibi.

Ancak çoğu kez de iyi yayıncılığın sırrı risk almaktan geçiyor. Koton Kitap da risk almayı sevdiğini söyleyen yayınevlerinden biri. Ünlü gelecek bilimci profesör David Passig’in tüm dünyada büyük ilgi gören 2050 kitabını okurla buluşturan yayınevi, ikinci kitap olarak Yishai Sarid tarafından kaleme alınan, Fransa’da en iyi yabancı polisiye ödülü alan, Limasol’ü yayımladı.

Ardından bir köpeğin ağzından anlatılan ve Asher Kravitz’in yazdığı Koreş’i okuyucuya sundu. İsrail istihbarat teşkilatını anlatan Mossad Büyük Operasyonları, son olarak da Mishka Ben David’in “St. Petersburg’da Yasak Aşk” kitabını yayımladı.

Işıl Ölmez 2050’NİN HEYECANIYLA KURULDU

Hemen belirtelim, Koton Kitap, tekstille ilgili çalışan Koton Eksport’a ait. Şirket edebiyata çok düşkün, bu yüzden bir yayınevi kurmak istemişler. Koton Kitap Genel Yayın Yönetmeni Işıl Ölmez yayınevinin kuruluş hikayesini, “Koton Eksport A.Ş.” çok köklü bir şirket. Yaklaşık bir buçuk sene önce yayınevini kurarken bizi yeniden tetikleyen, ilk kitabımız 2050’yi Türkiye’de yayımlama arzusuydu. Yazarının yurt dışındaki konferanslarını izledikten sonra, piyasaya çıkar çıkmaz kitabın Türkiye’deki yayın haklarına talip olduk,” diyerek anlatıyor.

Ölmez, satmayacağını düşündükleri halde yayımladıkları kitaplar olduğunu da belirtiyor: “Amerika’da ya da başka bir ülkede ilgi gören bir kitap burada aynı ilgiyi görmeyebilir. Biz kendi beğenilerimiz çerçevesinde karar verdikten sonra, risk almayı seviyoruz. Yankı yapacağına inandığımız kitaplar için risk alabiliyoruz. Bu tavrın mali açıdan tehlikeli olduğunun farkındayız. Fakat bundan büyük keyif aldığımız kesin. İstediğimiz gibi bir satış rakamını yakalayamayacağımızı bilmemize rağmen, sadece çok beğendiğimiz için seçtiğimiz kitaplar var. Özellikle Türkiye’de pek tanınmayan yazarların kitaplarını, farklı dillerden eserleri de bulup çıkarmak gibi bir hedefimiz var. İlk başta iki alanda ilerlemeyi düşünüyorduk, edebiyat ve edebiyat dışı şeklinde. Kişisel gelişim kitapları yapmaya niye-timiz yoktu. Fakat şimdi kitaplarının insanlarımıza büyük fayda sağlayacağına inandığımız ünlü yazar Ralph Marston’la anlaşma imzaladık. Dolayısıyla çok beğendiğimiz kişisel gelişim kitaplarım da yapmaya karar verdik.”

Kaynak: Sabah Gazetesi – Fisun Yalçınkaya

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM