Akademi Edebiyat Ödülleri Yeniden Başlıyor

07.11.2014
A+
A-

Akademi Edebiyat Ödülleri yeniden başlıyor. Akademi Kitabevi, 1971 yılında Nişantaşı’nda Hadi Olca tarafından kurulmuş ve kısa zaman içerisinde edebiyatçıların, sanatçıların ve aydınların buluşma yeri olmuştu. Edebiyat camiasından ayrı kalınan 20 yılın ardından, kapılarını Nisan 2013’te Kadıköy’de açtığında “Akademi Edebiyat Ödülleri”nin yeniden başlayacağı müjdesini de vermişti. Jürisiyle, her yıl çeşitli dallarda verdiği ödülleriyle akıllarda yer eden Akademi Kitabevi, 23 yıl aradan sonra yeniden “Şiir”, “Öykü” ve “Roman” dallarında edebiyata yeni bir ses getiren eserleri ödüllendirmeye hazırlanıyor.

1971 yılında kurulan Akademi Kitabevi, adıyla anılan edebiyat ödüllerini 1991 yılına kadar kesintisiz olarak 12 yıl çeşitli dallarda vermişti.

Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri’nde; A. Kadir, Vedat Türkali, Emil Galip Sandalcı, Adnan Özyalçıner, Kemal Özer, Aziz Çalışlar, Alpay Kabacalı, Onat Kutlar, Murat Belge, Ülkü Ayvaz, Feridun Andaç, Refik Durbaş, Adalet Ağaoğlu gibi önemli yazar ve aydınlarımız Seçici Kurul Üyeleri olarak görev almışlardı.

“Akademi Edebiyat Ödülleri”, 2014 yılında tekrar “Şiir”, “Öykü” ve “Roman” dallarında olmak üzere edebiyata yeni bir ses getiren, öz ve biçim yönünden sanatsal değer taşıyan, yazarının ilerde kendine özgü bir yol açacağı umut ve kanısını uyandıran yapıtların 30 yaşını doldurmamış genç yazarların, ilk kitap veya kitap dosyasına verilmek üzere oluşturulmuştu.

Her yılın ödülüne ilişkin başvurular, takip eden yılın Mayıs ayı sonuna kadar ödül sekreterliğine ulaştırılacak, değerlendirilmelerin sonunda, eserlerin teslim edildiği yıl sonundan önce ödüller açıklanacak.

Akademi Edebiyat Ödülleri kapsamında bugüne dek;
Şiir dalında 11 yılda 28 eser ödüle değer bulundu, 1 yıl ödül verilmedi,
Öykü dalında 12 yılda 31 eser ödüle değer bulundu,
Roman dalında 3 yılda 6 eser ödüle değer bulundu, 9 yıl ödül verilmedi,
Deneme-Eleştiri-İnceleme-Gezi dallarında 7 yılda 10 eser ödüle değer bulundu, 5 yıl ödül verilmedi,
Çocuk Yazını dalında 3 yıl, 4 eser ödüle değer bulundu, 9 yıl ödül verilmedi.

AKADEMİ EDEBİYAT ÖDÜLLERİ 2014 JÜRİSİ
• Doğan Hızlan
• Sevin Okyay
• Süreya Berfe
• Latife Tekin
• Ayşe Sarısayın
• Yekta Kopan
• Turgay Fişekçi
• Vecdi Çıracıoğlu
• Feridun Andaç

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.