Yaşar Kemal Onur Günü’ne Davet

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Cumhuriyet dönemi Türkiye edebiyatının hayattaki en büyük ismi Yaşar Kemal’e, fahri doktor unvanı veriyor.

12 Kasım Çarşamba Santralistanbul’da gerçekleştirilecek fahri doktora töreni, Türkiye’nin ve Türkiyeli edebiyatın vicdanının evrensel simgesi Yaşar Kemal adına ‘Yaşar Kemal Onur Günü’ etkinlikleri kapsamında düzenlenecek.yasar_kemal

Yaşar Kemal Onur Günü, açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi’nin dekanı Prof. Aydın Uğur’un yapacağı ‘Binbir Kültürün Elçisi Yaşar Kemal’ başlıklı sempozyumla başlayacak. Sempozyumda Türkiye ’nin önde gelen akademisyenleri, araştırmacıları, eleştirmenleri yazarın yapıtlarını tartışacak, bunları antropoloji, tarih, doğa, bellek, ütopya, edebi türler, yapı, karakterlerin oluşumu gibi açılardan yorumlayacak.

Sempozyumun ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Emre Gönen’in sunumuyla fahri doktora töreni gerçekleştirilecek. Törende, Nebil Özgentürk’ün Yaşar Kemal için hazırladığı video gösteriminin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Remzi Sanver ve Doğan Hızlan konuşma yapacak.

‘Yaşar Kemal Onur Günü’ etkinlikleri kapsamında sanatçı Güneş Karabuda’nın fotoğraflarından oluşan ‘Al Gözüm Seyreyle’ adlı fotoğraf sergisi ile Yaşar Kemal’in kitaplarının ilk basımlarıyla birlikte farklı dillere çevrilen ve yazar hakkında yazılanlardan oluşan kitap sergisi de düzenlenecek. Sergide Yaşar Kemal tarafından Fethi Naci’ye imzalanan 1955 basımı ‘İnce Memed’den 1952 basımı ‘Sarı Sıcak’a kadar toplam 37 kitabın birinci basımı yer alacak.

Edebiyat dünyasının dev çınarı Yaşar Kemal, yaşamı boyunca ifade özgürlüğü, demokrasi , insan hakları ve barış davalarının kararlı bir savunucusu oldu.

YAŞAR KEMAL ONUR GÜNÜ PROGRAMI
12 KASIM ÇARŞAMBA

BİNBİR KÜLTÜRÜN ELÇİSİ YAŞAR KEMAL SEMPOZYUMU
10.00-12.00
Açış Konuşması: Prof. Dr. Aydın Uğur (FEF Dekanı)
Selim Temo: “Yaşar Kemal’in Bir Denemeci Olarak Portresi”
Jale Özata Dirlikyapan: “Yaşar Kemal’in Kaleminde ‘Zuhur Eden’ Köroğlu”
Rohat Alakom: “Yaşar Kemal’in Romanlarında Kürtler”
Jale Parla: “Yaşar Kemal’in Eksantrikleri”

13.30-15.30
Levent Yılmaz: “Destan ile Tarih, Antropoloji ile Edebiyat Arasında: Yaşar Kemal”
Bülent Bilmez: “Sözlü Tarihçi Olarak Yaşar Kemal: Bu Diyar Baştanbaşa’nın Eleştirel Analizi”
Mahmut Temizyürek: “Teleskoplu Destancı’nın Binyaylasında Hayal ile Umut, Efsane ile Tarih”
Fazlı Can: “İnce Memedlerin Sayılarında Gizlenenler”

16.00-18.00
Sibel Irzık: “Bir Ada Hikâyesi’nde Bellek ve Ütopya”
Günil Özlem Ayaydın Cebe: “Bir Adanın Hikâyesini Anlatmak: Yaşar Kemal’de Tarih ve Doğa”
Ezgi Ceylan: “Çeviri Anlatıların İzinde: Binboğalar Efsanesi ve Yılanı Öldürseler”
Süha Oğuzertem: “Töre Cinayetinin Gizemli Ekonomisi: Yılanı Öldürseler”

19.00-20.00 FAHRİ DOKTORA TÖRENİ

20.00 SERGİ AÇILIŞI VE KOKTEYL

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.