Altın Ayı ödülü İranlı yönetmen Muhammed Resulof’un filmine

03.03.2020
A+
A-

Altın Ayı ödülü İranlı yönetmen Muhammed Resulof’un filmine verildi. Sinema dünyasının önde gelen ödüllerinden Altın Ayı bu yıl İranlı yönetmen Muhammed Resulof’un “Sheytan Vojud Nadarad” (Şeytan Diye Bir Şey Yoktur) adlı filmine verildi.

70. Berlin Film Festivali’nde en iyi filme ödülü Altın Ayı beş yıl sonra yine İranlı bir yönetmene gitti. Cafer Panahi, beş yıl önce “Taksi” ile ödülü kazanmıştı. Cafer Panahi, ödülü almaya ülkesinden çıkış yasağı olduğu için gelememiş ve koltuğu boş bırakılmıştı. Bu yılda aynısı yaşandı.  Muhammed Resulof  için ‘hükümet karşıtı eylemleri’ nedeniyle yurtdışına çıkış yasağı bulunuyor. Festivale katılamayan Muhammed Resulof’un koltuğu boş bırakıldı. Ödülü, filmde rol da alan kızı Baran Resulof  “Keşke babam da özgür olarak burada olsaydı” sözleriyle aldı.

Cafer Pahani ve Asgar Farhadi gibi İran’ın tanınmış yönetmenleri arasında yer alan Resulof’un filmi özellikle muhalifleri hedef alan idam cezasına dair cesur eleştirisiyle öne çıksa da hikayeler ve oyunculuklar arası bazı uyumsuzluklarla yer yer zayıf düşüyor. Yarışmada gösterilen son filmi olarak önceki gün düzenlenen gala öncesi açıklama yapan 48 yaşındaki yönetmen “Çok üzgünüm ama festivale gelip gelmemek maalesef benim elimde değil. Bu tür yasaklamalar İran hükümetinin ne denli hoşgörüsüz ve despot olduğunu açıkça gösteriyor” demişti.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.