Altın Koza sinemaya emek verenleri ödüllendirdi

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Çinli sinema yönetmeni Xie Fei’ye ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi.

Altın Koza sinemaya emek verenleri ödüllendirdi. Adana’da 26’ncısı bu yıl düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde sinemaya emek verenler unutulmadı. 

Çin sinemasının yönetmeni Xie Fei’ye ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi. Xie Fei, Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ ve ‘Gümüş Ayı’ ödüllerini almıştı. 

Türk Sineması’na katkıda bulunan sanatçılara ödüller verildi. Orhan Kemal Emek Ödülleri, makyaj sanatçısı Derya Ergün ve görüntü yönetmeni Erdoğan Engin’e verildi.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali etkinlikleri kapsamında açılış ve onur ödülleri gecesi Seyhan Nehri kıyısındaki bir otelde düzenlendi. Geceye, festivalin jürisinde görevli oyuncu ve yönetmenler, Türk Sineması’nın tanınan yüzleri ile davetliler katıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Altın Koza Film Festivali’nin Cannes Film Festivali’nden sonra çok önemli bir yerde olduğunu belirtti. Karalar “Adana her halükarda kültür ve sanata çok önem veriyor. Kültür ve sanat barış demektir. Bir yerde kültür ve sanat yoksa barış yok demektir. Hiç olmadığı kadar sanata ve sinemaya destek vereceğiz.” dedi. 

Bu yıl festivalin jüri başkanlığını üstlenen sinema ve tiyatro oyuncusu Serra Yılmaz, kültür ve sanatın dünyayı kurtaracağını söyledi. Serra Yılmaz şöyle konuştu: “Sizler ekranda sadece bizi görüyorsunuz ama biz oralara gelene kadar çok insanın büyük emeği geçiyor. Bu festivale bir sürü emek veren arkadaşlarımız var. Bu festivalin bir sürü görünmeyen kahramanı var. Festivalimiz dünya için çok parlak bir dönemde yer almıyor. Hem dünya hem de ülkemiz için ama ben şuna inanıyorum ki, dünyayı sadece ve sadece kültür ile sanat kurtarabilir. Bu dönemlerde kültür ve sanat bütçelerini kısmak değil arttırmak gerekiyor. Sinemayı sevdiğiniz bize destek olduğunuz için gönülden teşekkür ediyorum. Umarım Adana Altın Koza Film Festivali yıllarca sürer, uzun ömrü olsun. Sinemayı bir şenlik olmaya devam ettirelim.”

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.