Altın Koza’da en iyi film Koca Dünya

Bu yıl Altın Koza’da en iyi film Koca Dünya oldu. Reha Erdem’in yönettiği film “En iyi film ödülü” aldı. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşen 23.Uluslararası Adana Film Festivali’nde ödüller 24 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini buldu.

Jüri başkanlığını yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda diğer jüri üyeleri yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ve Muhammet Uzuner görev yaptı. 

Jürinin değerlendirmeleri sonucunda ‘En İyi Film Ödülü’, Reha Erdem’in yönettiği Koca Dünya isimli filmin oldu.

‘Yılmaz Güney Ödülü’, yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yaptığı Babamın Kanatları isimli filmin olurken, Adana Jürisi seçimini, Yüksel Aksu’nun yönettiği İftarlık Gazoz filminden yana kullandı.

Yarışmada ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise, Albüm isimli filmiyle, Mehmet Can Mertoğlu aldı. ‘En İyi Senaryo Ödülü’ne de yine Albüm isimli filmiyle Mehmet Can Mertoğlu layık görüldü.      

SİYAD ‘En İyi Film Ödülü’ Babamın Kanatları’na verildi.

Film-Yön ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ ise Rüya Filmi ile Reha Erdem’e takdim edildi.

Bu yıl 19 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Adana Konulu Senaryo Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Sonuçlar, 24 Eylül Cumartesi akşamı, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde duyuruldu.

Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın sonuçları şöyle:

En İyi Film : KOCA DÜNYA (Yapımcı: Ömer Atay, Yönetmen: Reha Erdem)

Adana İzleyici Ödülü: İFTARLIK GAZOZ (Yapımcı: Yüksel Aksu/Elif Dağdeviren/Muzaffer Yıldırım,Yönetmen:Yüksel Aksu)

Yılmaz Güney Ödülü: BABAMIN KANATLARI (Yapımcı: Soner Alper, Yönetmen: Kıvanç Sezer)

En İyi Yönetmen: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)

En İyi Senaryo: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)

Jüri Özel Ödülü: TARLA (Yapımcı: Taha Altaylı/Sezgi Üstün San, Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu)

En İyi Kadın Oyuncu: GİZEM ERDEM (Rüya)

En İyi Erkek Oyuncu: MENDERES SAMANCILAR (Babamın Kanatları)

En İyi Müzik: BAJAR (Babamın Kanatları)

En İyi Görüntü Yönetmeni: FLORENT HERRY (Koca Dünya)

En İyi Sanat Yönetmeni: MERAL EFE/YUNUS EMRE YURTSEVEN (Albüm)

En İyi Kurgu: UMUT SAKALLIOĞLU (Babamın Kanatları)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: KÜBRA KİP (Babamın Kanatları)

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: MUSAP EKİCİ (Babamın Kanatları)

Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu: ECEM UZUN (Koca Dünya)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: ILGAZ KOCATÜRK (Tarla)

Siyad En İyi Film Ödülü: BABAMIN KANATLARI

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü :REHA ERDEM (Koca Dünya)

SİYAD Jürisi ödülü, “Emeğiyle yaşayanların varoluş mücadelesini, bizzat emeğin verildiği mekânda anlatan bir sinema dili inşa ettiği için” Babamın Kanatları filmine verdiğini açıkladı…

Bu yılda Adana Konulu Senaryo Yarışması büyük ilgi gördü 23.Uluslararası Adana Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması’nı kazananlar belli oldu. Senaryo yarışmasına büyük ilgi gösterildi, 62 özgün senaryo başvuruda bulundu. Jüri başkanlığını Füruzan’ın yaptığı, Biket İlhan, Jülide Sevim, Işık Öğütçü, Mahmut Fazıl Coşkun’dan oluşan Seçici Kurul aşağıda yer alan senaryoları ödüle değer bulundu.

İdealist bir öğretmenin çabalarını, çocuk kahramanlarıyla, sevgi ve dayanışma temalarını başarılı bir şekilde yansıttığı için Onur Dur’un yazdığı Tabana Kuvvet adlı senaryoya Orhan Kemal Birincilik Ödülü oy birliği ile verilmiştir.

Eğitim sorununu çarpıcı bir çözüme kavuşturan (Camera Obscura yoluyla) bir öğretmenin yaşadığı kente ait sorumluluk duygusunu genç öğrencileriyle paylaşmasını yansıtan Fadim Koçak ile Nuri Gürdil’in yazdığı İğne Deliği adlı senaryoya Yaşar Kemal İkincilik Ödülü oy çokluğuyla verilmiştir.

Belli bir dönemin politik ilişkilerini, çevresindeki insanların onun saflığını kullanmaları sonucu baş kahraman Nusret’in tüm olayların yansıtıcısı oluşuyla beklenilmez yükselişini anlatan, günümüze göndermeler yapan Atay Sözer’in yazdığı Allah’ın Adamı adlı senaryoya Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü oy  çokluğuyla verilmiştir.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.