Altın Portakal İran filmine gitti

55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ödüller açıklandı. En iyi film kategorisinde Altın Portakal İran filmine gitti. 

Altın Portakal İran filmine gitti

55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde en iyi film kategorisinde Altın Portakal İran filmine gitti. İran’daki rejim baskısını 3 kuşak üzerinden anlatan 3 Faces (3 Yüz) En İyi Film Ödülü‘nü aldı. 

55. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Törenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, insanı konu alan bir festival yaparken, 8 askerin şehit olduğunu hatırlattı. Türel “Yüzyıllar boyunca dil, din ve etnisite farkı bilmeden birlikte yaşadık. İnsanlık suçu terör sorunuyla karşı karşıyız, buna rağmen bütün insanlığı kucaklıyoruz. Antalya’yı milyonlarca insanı bir arada yaşatan barış şehridir” dedi.

Festivale ilgi 35 bin 900 izleyici

Menderes Türel, 55 yıldır sinema sevdasının ateşinin Antalya’da yandığını söyledi. Türel, festival filmlerine ilginin yüksek olduğunu belirterek 1200 konuğun ağırlandığını ve 34 bin 900 kişinin filmleri izlediğine söyledi.

Türel, Antalya’yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak istediklerini söyledi. Boğaçayı film platolarını hayata geçireceklerini belirterek şöyle devam etti: “Geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacağız. Festival sarayı projemizi hep birlikte hayata geçireceğiz. Ödüllerimizi festival sarayında vereceğiz” 

Onur Ödülü İbrahim Tatlıses’e 

Gecede İbrahim Tatlıses’e Onur Ödülü verildi. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Tatlıses gönderdiği videoda “Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Mağarada doğdum ama istediğim hikayeleri sinemada yaptım. Sizleri ve sinemayı çok seviyorum” dedi. Tatlıses’in ödülünü kendisine vermek üzere Yavuz Bingöl aldı.

Kapanış töreninde Hollywood’un usta oyuncusu Eric Roberts’a da ‘Onur Ödülü’ takdim edildi. Roberts yaptığı konuşmada sinema sanatının gençlere duyduğu ihtiyacın altını çizdi.

Cem Yılmaz’dan Nebahat Çehre’ye film teklifi

Cem Yılmaz, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü usta oyuncu Nebahat Çehre’nin elinden aldı. Oyuncu, yönetmen, senaryo yazarı olarak sinemada 20. Yılını kutlayan Cem Yılmaz, Çehre’ye birlikte film yapmayı teklif etti.

Ödül için festival komitesine teşekkür eden Cem Yılmaz “20 yıl boyunca çeşit çeşit filmler yaparak sanki birbirinden ayrılmış gibi görünen iki tür seyirciyi hep buluşturmaya çalıştım. Festival filmleri ve eğlence sineması hep buluşsun, kardeş olsun istedim. Bu çabam karşılıksız kalmadığı, Antalya Uluslararası Film Festivali tarafından takdir edildiği için mutluyum” diye konuştu.


3 Faces en iyi film

İran’daki rejim baskısını 3 kuşak üzerinden anlatan 3 Faces (3 Yüz) En İyi Film Ödülü’nün sahibi olurken, şu anda ev hapsinde olduğu için törene katılamayan İranlı yönetmen Jafar Panahi yerine ödülü filmin oyuncuları ve Panahi’nin kız kardeşi Solmaz Panahi aldı. Mültecilerin yaşadığı sorunları anlatan Kefernahum (Capernaum) filminin yönetmeni Nadine Labaki’nin Lübnan sokaklarında bulduğu ve daha sonra hayatını değiştirdiği 13 yaşındaki Zain Al Rafeea ise ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. En İyi Yönetmen Ödülü ise Shoplifters (Bir Aile İşi) filmiyle Hirokazu Kore-Eda’nın oldu.

ÖDÜL KAZANANLAR 

EN İYİ FİLM: Üç Yüz/Three Faces

EN İYİ YÖNETMEN: Hirokazu Koreeda (Shoplifters-Bir Aile İşi)

EN İYİ ERKEK OYUNCU: Zain Al Rafeea (Kefernahum-Capernaum)

EN İYİ KADIN OYUNCU: Samal Yeslyamova (Ayka)

BEHLÜL DAL GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ: Olcay Oğuz (Görüntü Yönetmeni-Çınar)

ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ: Kailash

DR AVNİ TOLUNAY İZLEYİCİ ÖDÜLÜ: Göç Mevsimi/Birds Of Passage

GENÇ JÜRİ EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: Kefernahum-Capernaum

 

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.